246 thans nog de meetbrief de grondslag. Zoodanige meetbrief bestaat, wat de teekening betreft, in den regel alleen uit lijnen, die den omtrek voorstellen, doch op schaal en met vermelding in cijfers der lijnen en azimuthen of hoeken van de lijnen, waardoor de grens gevormd of bepaald wordt. Verder moeten er op voorkomen de namen van de Residentiën, het district enz. waarin het perceel ge legen is, de naam van den aanvrager, het verponding nummer en alles wat dienen kan tot verzekering der indentiteit en der grenzen. Evenals de meetbrieven der erven zijn ook deze stukken vroeger meestal zeer gebrekkig opgemaakt, en ook hier werd zeer weinig eerbied betoond voor de oorspronkelijke grenzenzoodat tusschen de omtrekken en oppervlakken van meetbrief en terrein gewoonlijk zeer weinig overeenkomst bestaat, en daar er vroeger bovendien in den regel geene behoorlijke verbinding met vaste kenmerken heeft plaats gehad, bevorderen deze meetbrieven weinig de vastheid en zekerheid van het bezit. Voor de gronden, die uitgegeven zijn nadat ook de uitoefening der functien van Gouvt3. landmeter aan de ambtenaren van het kadaster is opgedragen, wat sedert 1880 gaandeweg heeft plaats gehad, zoodat thans nog in slechts 4, de onbeduidenste Residenties, Gouvt3. landmeters van den ouden stempel aanwezig zijn, is daarin echter gunstige verandering gekomen en worden de grenzen met de meeste juistheid opgemeten, aan blijvende kenmerken ver bonden en het veldwerk zoodanig ingericht en bewaard, dat recon structie der verloren grenzen op het terrein met zekerheid kan plaats hebben. Bedoelde kenmerken bestaan, voor zoover zij daar niet toevallig aanwezig zijn, in triangulatie-punten, bruggen enz., in voor dat doel opgemetselde steenen pilaren, waarvan de afmetingen en wijze van bouwing zijn voorgeschreven. Voor de administratie der verponding voor deze en ook voor de vorige categorie van gronden heeft het kadaster natuurlijk niets anders te doen dan, naast het verponding nummer van elk land of perceel, den naam van den rechthebbende en het bedrag der getaxeerde waarde aan te teekenen, en bij de eerste heffing of bij wijziging van het bedrag, den ontvanger, die met de inning belast is, daarvan opgave te deen. Als uitvloeisel van de agrarische wet, worden bij eene ontginnings

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 252