21 oeconomen en journalisten in de dwaling gebracht, dat het Torrens stelsel een zuiver mobilisatie-stelsel zou zijn. De eigenaar, zoo redeneeren zij, draagt als het ware zijn onroerende bezitting in den zak, zij gaat, met het certificaat, even als een wissel, als roerend goed van hand tot hand. Zoo zou het kunnen zijn, zoo is het echter niet. Hoewel de houder van het te zijnen name gestelde certificaat tegenover een ieder als eigenaar geldt, is voor de overdracht endos sement met overgaaf van het certificaat niet voldoende. Voor de overdracht moet eene akte worden opgemaakt, waarin de omschrijving van het goed uit het certificaat wordt overgenomen en waarin de huur1), de hypotheken en verdere lasten, die op het goed rusten, moeten opgesomd worden 2). Deze akte wordt met het certificaat aan den directeur opgezonden. Eerst de boeking heeft de overdracht tengevolge en geeft kracht aan de zakelijke rechten en de voorwaarden 3). Regel is dat bij elke overgang een nieuw certi ficaat in dubbel wordt opgemaakt waarvan het eene in het grond- register wordt ingelijfd. Het grondregister wordt gevormd door het samenbinden der certificaten. Het oude certificaat wordt als verval len afgestempeld. Alleen bij overdracht van eene geheele bezitting kan de directeur met een endossement op het certificaat volstaan4). Bij verkoop van een gedeelte van een grondstuk kan ook aan den verkooper desverlangd een nieuw certificaat worden uitgereikt. ook hieruit, dat hij de bovenvermelde Real property act van Queensland aanzag en vertaalde (Le Globe N°. du 13 Mars 1885 et suiv.) voor de oor spronkelijke Torrens wet in Zuid-Australië, welke vertaling door prof. Dain p. 73 110 werd overgenomen, zonder de vergissing optemerken. De geest van beide wetten is overigens dezelfde. De huur heeft in Engeland en in zijne koloniën meestal meer het karak ter van zakelijk recht dan hier te lande en wordt dan voor langen tijd of voor het leven aangegaan. Zij werkt daarom alleen door inschrijving tegen latere verkrijgers, hypotheekhouders enz. en tegen vroegere hypotheekhouders, indien deze er in hebben toegestemd, tenzij de huur voor niet langer dan één jaar (R. P. A. South Austr. sect. 119) of drie jaren (Queensl. Amendment of the R. P. A. sect. 11, 18), is aangegaan. 2) R. P. A. South Austr. sect. 96; Queensl. sect. 48, 67. 3) R. P. A. South Austr. sect. 98; Qneensl. sect. 43, 45, 49, 50. 4) R. P. A. South Austr. sect. 99; Queensl. Amendment Act sect. 17.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 25