261 De traktementen der controleurs, die in 1843 1000 tot ƒ1800 bedroegen, zijn dus bijkans tot het dubbele gestegen, terwijl die ambtenaren, na twintig jarigen diensttijd, kunnen benoemd worden tot een ontvangkantoor van eene der hoogere klassen, waardoor tevens hunne geregelde vervanging door jon gere krachten mogelijk wordt gemaakt. Mocht het doenlijk blijken de werkzaamheden der controleurs van de directe belastingen en het kadaster met die van de controleurs der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te eeniger tijd tot één dienstvak te vereenigen, dan zou hierdoor zeker gelegenheid ontstaan om, zonder ver meerdering van uitgaven, de positie der tegenwoordige controleurs van beide dienstvakken, zooveel dit pas geeft, te verbeteren. Maar die wijziging is niet eensklaps tot stand te brengen, ook indien zij wenschelijk mocht blijken waaarom- trent de ondergeteekende zich nadere overweging en beslissing moet voorbehouden. Het is juist dat hij ten vorigen jare heeft toegezegd, bij voorkomende aan leiding te zullen overwegen in hoever het aantal provinciale inspecteurs wellicht voor vermindering vatbaar is. Bij de vervulling eener sedert dien opengevallen inspectie heeft zich echter die gelegenheid hiertoe niet voorgedaan. De juistheid der opmerking, dat de bij Koninklijk besluit van 30 Juli 1878 Staatsblad n°. 104) ingevoerde wijziging in de hypothecaire boekhouding de toepassing van het tarief van salaris, vastgesteld bij de wet van 14 December 1844 Staatsblad n°. 62), voor zooveel betreft de inzage omtrent de al of niet bezwaardheid van perceelen, duurder zou hebben gemaakt, kan niet worden toegegeven. Integendeel, in vele gevallen zijn door die wijziging de kosten van inzage verminderd. Dat de eene bewaarder hooger en de ander lager salaris heft kan het gevolg zijn van de omstandigheid, dat er bewaarders zijn, die het in hun belang achten minder salaris in rekening te brengen dan waarop zij recht hebben. Mocht intusschen thans meer geheven worden dan vroeger, waarover tot dusverre nog niet geklaagd werd, dan is dit inderdaad het gevolg eener ver keerde toepassing van het tarief, waaromtrent de ondergeteekende, naar aan leiding van het thans medegedeelde, gaarne een nader onderzoek zal doen instellen, en, zoo noodig, de ambtenaren doen terechtwijzen. Daar naar de meening van den ondergeteekende in casu een bijzonder geval als bedoeld bij art. 3 van het Koninklijk besluit van 1 Augustus 1828 Staatsblad n°. 52) aanwezig was, heeft hij den in het Voorloopig Verslag bedoelden hoofdambtenaar der directe belastingen voorgedragen voor de be noeming tot hypotheekbewaarder te 's Gravenhage. Bijzondere gevallen, zooals er zich hier een voordeed, zullen steeds zeldzaam blijven, en daarom behoeft er geene vrees te bestaan voor de daaruit te ont stane benadeeling aan de opklimming en verbetering van positie van de ambtenaren der registratie

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 267