22 Ieder eigenaar kan bovendien meerdere certificaten tot ééne doen vereenigen of omgekeerd, of na aflossing van hypotheken een certi ficaat verkrijgen, waarop de vervallen hypotheken niet meer vermeld zijn. Houders van onverdeelden eigendom kunnen ieder of gezamenlijk een certificaat verkrijgen. Is een certificaat afgegeven aan een vrucht gebruiker of aan den eigenaar van een met fidei commis bezwaard goed (proprietor in respect of a life estate) dan kan de bloote eige naar of de verwachter (remainderman) vorderen, dat zijn naam en zijn recht op het grondregister worden aangeteekend, waarna hij bij rechtshandelingen aan de voorschriften der Torrens-wet gebonden is. Vestiging van hypotheek, huur of andere zakelijke rechten heeft niet plaats bij endossement maar door de boeking eener afzonder lijke akte, in dubbel op te makenhet eene exemplaar wordt bewaard aan het bureau van het grondregister, het andere wordt, na aantee- keningvan dag en uur van ontvangsten van den inhoud op het betrokken artikel van het grondregister en op het certificaat, aan den rechthebbende (hypotheekhouder, huurder enz.) gezonden. Overdracht voor de eerste maal alsmede geheele of gedeeltelijke doorhaling dezer rechten mogen geschieden bij endossement op de aktedoch werken eerst tegen derden door de aanteekening op het grondregister 1), De dubbelen dezer akten vervullen voor hypotheek, huur en andere zakelijke rechten nagenoeg dezelfde rol als het certificaat voor den eigendom. De inhoud van certificaten, akten enz. is in hoofdzaak door de wet vastgesteld. Ten einde eenvoud en beknoptheid te bevorderen, zijn aan de wet modellen van alle soorten van akten toegevoegd, die gedrukt, met open vakken, in alle boek- en papierwinkels ver krijgbaar zijn. Het gebruik van een deel dier modellen is verplichtend, het is echter geoorloofd er kleine wijzigingen in te brengen. Boven dien is in de wet de beteekenis van een groot aantal in akten gebruikelijke woorden en termen vastgesteld, ten einde geschillen of uitvoerige omschrijvingen te voorkomen. Bij verkoop of bezwaring van gedeelten van perceelen of bij voorgenomen veiling in kavels moet eene door een gepatenteerden landmeter gewaarmerkte kaart worden overgelegd, waarop de wegen R- P- A- South Austr. sect. 150, 151; Queensl. sect. 63, 65.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 26