24 teekenden brief1) den eigenaar kennis van. Ook mag de directeur ambtshalve verzet aanteekenen ten behoeve van den Staat of in naam van minderjarigen of andere onbekwame personen, en de aanteekening van sommige caveats weigeren. Overigens is de rol van den directeur tegenover „geregisterde" eigenaars vrij lijdelijk. Degene, tegen wien een verbod is gericht, (caveatee), kan den directeur verzoeken om het verbod te doen vervallen. De directeur geeft daarvan kennis aan den opposant (caveator). Heeft de opposant 21 dagen daarna de zaak niet bij de rechtbank aanhangig gemaakt, dan geeft de directeur aan het verzoek gevolg. Voor enkele caveats bijv. voor die van den directeur afkomstig is deze bepaling niet toepasselijk. In elk geval kan de eigenaar den opposant voor den rechter dagen om het bewijs te leveren, dat hij recht had tot het doen van verbod.2) Iemand, die verbod doet zonder redelijken grond, kan tot schadevergoeding worden veroordeeld. Hypotheek of crediethypotheek kan ook worden verleend bij wijze van pandgeving van het certificaat. Dit is een groot voorrecht, vooral voor den kleinen grondeigenaar die tijdelijk behoefte heeft aan bedrijfskapitaal. Daar hij intusschen niet zou kunnen verkoopen of een tweede hypotheek nemen, mag de directeur in deze en der gelijke gevallen den eigenaar ontslaan van de toezending van het certificaat3), doch dan moet aan de boeking eene publicatie in het Staatsblad (Government gazette) en in de nieuwsbladen voorafgaan, waarna een termijn van 14 dagen voor het doen van verbod moet verloopen. De pandhouder kan zijn hypotheekrecht bovendien ver zekeren door een verbod. De directeur mag daarna geenerlei rechts handeling boeken, alvorens den pandhouder kennis te hebben gegeven, wien eenige dagen tijd wordt gelaten om zijn hypotheek te doen boeken. Een voorzichtig kooper of geldschieter zal zich per brief of telegram De directeur zendt alle kennisgevingen per aangeteckenden brief. Op en omslag wordt het bureau van het grondregister als afzender duidelijk Austr. sect. 276; Queensl. Amendment act sect. 37). P. A. South Austr. sect. 191; Queensl. sect. 99, 102, 103- id. Amendm. act sect. 38 40. ïn A' S°Uth AuStr" SeCt 149; Queensl" sect- 95> id. Amendm. act sect. 30; Torrens p. 24.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 28