25 doen inlichten of^er een caveat is ingekomen bijaldien er geen aan- teekening varydiet certificaat wordt gevonden. Het komt natuurlijk dikwijls voor dat een eigenaar in het Moe derland of elders zijne in de koloniën gelegen plantages of industriëele ondernemingen wil verkoopen of met hypotheek bezwaren. Daartoe neemt hij een extract van zijn artikel in het grondregister (registration-abstact). Zoolang dit niet is teruggegeven, worden geene andere akten ter boeking op het grondregister aangenomen. Om op een extract te verkoopen, bezwaren of verhuren, wordt eene akte in dubbel opgemaakt en aangeboden aan een openbaar ambtenaar in Engeland of een consul elders, dien de wet bevoegd heeft ver klaard om daarvan op het extract melding te maken. Deze ver meldingen geven dezelfde rechten als die op het grondregister en worden daarin overgenomen bij de teruggaaf van het extract. De dupliciteit in de boekhouding van den grondeigendom geeft allerlei voordeden. Vooreerst wordt de openbaarheid er ten zeerste door bevorderd, daar ieder eigenaar een dubbel van zijn artikel D in het grondregister, ieder hypotheekhouder zijn bewijs van hypotheek recht thuis heeft. Het is daarom ook onnoodig een groot aantal kantoren in het land te openen. Torrens geeft de voorkeur aan een enkel kantoor in de hoofdstad van een staat of kolonie, waar door vele kosten worden bespaard en er voor eene goede keuze van een directeur en verder personeel meer waarborg is. Ieder kan tegen geringe kosten per brief of per telegram afschriften of inlichtingen vragen, welke onverwijld worden verstrekt, zoodat het bij het tegenwoordig snelle post- en telegrafisch verkeer hoogstens slechts een verschil van eenige uren tijd is, dat de bewoners van de hoofdstad op die van de verstafgelegen deelen van het land vóór hebben. Buiten het vaststaand laag tarief worden voor inlichtingen uit het grondregister geene kosten in rekening gebracht. De dupliciteit levert verder een waarborg op tegen bedrog en vervalsching. De verkooper bewijst zijn recht en zijn identiteit door vertooning van het certificaat. Diefstal van certificaten behoeft men niet te vreezen, want zij is veel gevaarlijker dan die van effecten. Ten einde de volkomen overeenstemming tusschen dit artikel en het certificaat te waarborgen, schijnt men zelfs de photographie te hulp te roe pen. (Gide p. 14).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 29