26 De dief zou zich bij eene poging om te verkoopen of hypotheek te krijgen onder valschen naam aan te veel kansen van ontdekking bloot geven. Ingeval het grondregister door brand of andere ramp vernietigd wordt, heeft men in de certificaten een gemakkelijk middel om het te vernieuwen en omgekeerd, indien een certificaat vernietigd is of verloren raakt. In dat geval moet, ter voorkoming van bedrog, de eigenaar met de personen, die de toedracht der feiten kennen, voor een bevoegd openbaar ambtenaar eene verklaring afleggen, waarin de namen van den eigenaar en verdere belanghebbenden, de hypo theken en andere rechten worden opgenomen, en de oorzaak van het verlies wordt omschreven. Houdt de directeur zich na ontvangst van deze verklaring overtuigd van de goede tronw des eigenaars en de juistheid van de omschreven feiten, dan kan hij een provisioneel certificaat afgeven, nadat 14 dagen vooraf het voornemen daartoe in het Staatsblad en minstens in één nieuwsblad is gepubliceerd. Hoe groot de waarborgen tegen krenking van rechten, in het stelsel van dupliciteit en van caveats gelegen, mogen zijn, de moge lijkheid, dat iemand buiten zijn toedoen, tengevolge van handelingen van derden, vergissing of bedrog, rechten verliest, kan niet, geheel buitengesloten worden. 2) Dit euvel heeft het Torrens-stelsel met het grondboekstelsel gemeen, hoewel de kansen geringer zijn. Deze mogelijkheid, al blijkt zij in werkelijkheid uiterst gering, is steeds een krachtig wapen ter bestrijding gebleken in handen van doctrinaire juristen, Men moge zich uitputten in argumenten, rede neeren, dat het belang van een enkele in zeldzame gevallen aan het algemeen belang moet opgeofferd worden, zooals in elk formalis tisch stelsel, ja zelfs in het negatief stelsel (bijv. door de werking der verjaring of bij vernieuwing van hypothecaire inschrijvingen) plaats heeft, te ontkennen valt het niet, tegenover dien enkele blijft het onrecht bestaan. De praktische geest van Torrens blijkt vooral tegenover dit be- R. P. A. South Austr. sect. 79; Queensl. sect. 117. Torrens p. 10„The absolute prevention of fraud is unattainable so long as knaves and dupes exist in the world, and all that can be expected from the best system is that fraud may thereby be rendered more difficult, and its detection more probable".

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 30