27 zwaar, hij zoekt het niet te verkleinen, doch vindt een middel om er in te voorzien. Het middel, eenvoudig als het ei van Columbus, ligt te zeer voor de hand om eene vinding te kunnen genoemd worden. Het algemeen belang, zoo redeneert Torrens, leidt tot benadeeling van enkele bijzondere belangenwelnu, laat ons die enkele uit eene algemeene kas schadeloos stellen. x) Laat ons daartoe een fonds, een assurantiefonds 2) stichten, waartoe ieder, die zijn land onder de nieuwe wet brengt, dus slechts eens voor altijdeen kleine premie betaalt nl.half a penny on a pound, d. i. ongeveer 1 procent van den koopprijs of de geschatte waarde. Ieder die schade lijdt door de werking der Torrens-wet, bijv. door eene vergissing van den directeur of diens employe's, door bedrog of valschheid van iemand, op wien ten gevolge van overlijden, afwezigheid, faillissement enz. niets meer te verhalen is, kan eene actie tot vergoeding in stellen, welke zich nominaal richt tegen den directeur. Bij toewij zing wordt de schade voldaan uit het assurantiefonds en subsidiair uit 's Rijks-schatkist.3) Blijkens de verslagen in het Blauwboek van 10 Mei 1881 nemen die assurantiefondsen overal jaarlijks toe en slechts in een paar Engelsche koloniën deden zich onbeteekenende aanspraken gelden. De voordeden van het Torrens-stelsel boven het negatieve beper ken zich niet tot die in de onaantastbaarheid van het certificaat gelegen. Tegenover het Engelsche stelsel, dat tot de negatieve behoort, resumeert Torrens de voordeden van het zijne als volgt (p. 58): 1°. Het heeft de onzekerheid vervangen door zekerheid. Torrens p. 22: „This principle of compensating a rightful owner by a money payment, instead of allowing him to recover the land, commends itself to our sense of natural justice, as contrasted with the principle of Eng lish law, which in such case would place the rightful owner in possession, not only of his inheritance in the land itself, but also of the capital of par ties who, innocent of all fraudulent intent, may have invested their fortunes in buildings and other improvements thereon". 2) R. P. A. South Austr. sect. 203, 212Queensl. sect. 41, 42,126,127, 128. Lain p. 26Aucun fait ne saurait mieux prouver que, dans le prati que, le système Torrens concilie largement la justice et l'utilitél'Act Torrens comprend un ensemble de régies logiques, bien coordonnés et par- faitement homogènes".

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 31