30 goed wordt aangeboden of hypotheek gevraagd komt de bijvoeging „Torrens certificate is always put", veelvuldig voor. Vele kapitalisten leenen alleen geld op hypotheek, indien de grond onder de Torrens- wet is gebracht. Doch, men ziet licht in, niet in de toepassing, maar in de in voering van het stelsel liggen de bezwaren. Alvorens een onaan tastbaar eigendomsbewijs aftegeven, moet het eigendomsrecht bewezen en behooren alle zakelijke rechten en lasten opgegeven en erkend te worden; m. a. w. er moet eene algemeene schoonmaak, eene zuivering plaats hebben. Zijn de titels zoo onvolledig of ge brekkig, dat het recht betwistbaar is, dan zou de uitreiking van een certificaat een groot onrecht kunnen zijn. Deze en dergelijke be zwaren zouden de invoering van het stelsel bijna onmogelijk maken indien het niet facultatief was. Het biedt zich aan maar dringt zich niet op. Wie er niet van gediend is of wie een betwistbaar recht heeft, kan zijn goed onder de oude wetgeving laten blijven. Door de invoering eener facultatieve wet geeft men aan den minder ontwikkelde de beste gelegenheid door aanraking met zijne medeburgers zijne rechtsbegrippen te vermeerderen en te ontwikkelen en zoo wint het nieuwe recht langzaam veld zonder heftigen strijd, zonder daar in te grijpen, waar het ontijdig zou zijn, en zonder dat elders de vooruitgang wordt vertraagd. In Australië gelijk trouwens in bijna alle koloniën wordt de zuivering zeer vereenvoudigd doordat alle gronden geacht worden oorspronkelijk aan de Kroon te behooren en door den Staat aan particulieren worden afgestaan. Elke nieuwe afstand van grond door as much ease as the transfer of bank stock is made in England, a search of from fife to ten minutes being all that is necessary to disclose the state of any registered title." Supplementary Return (Blue book 1881 N°. 211-1. Fiji N°. 9: „The system is working here most satisfactorely, capital has begun to flow in freely, and if in after years it shall appear that this young colony has progressed more rapidly than other tropical possessions have done, it may mainly be attributted to the authorities of the Colonial Office, who cordially approved of, indeed, who directed the adoption of the South Austra lian system of registration of title.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 34