31 den Staat moet thans plaats hebben volgens de Torrens-wet Q. Ook indien vroeger afgestane perceelen nog in de eerste hand zijn, ver- eischt het brengen onder de wet geene bijzondere formaliteiten. Doch hoe meer overgangen, hypotheken en lasten, des te omvang rijker natuurlijk het voorafgaand onderzoek. De eigenaar legt daartoe aan den directeur al zijne titels over en maakt in zijne aanvraag 2) waarvoor alweder gedrukte formulieren verkrijgbaar zijn mel- ding van zijne rechten en die van anderen, hunne namen en adressen, alsmede die van gebruikers der belendende gronden, voor zoover hem bekend. Hij kiest daarbij een domicilie 3) waar kennisgevingen kunnen besteld worden. Verder legt hij over eene door een gepatenteerden landmeter gewaarmerkte kaart, indien de directeur dit verlangt, en een beredeneerd overzicht uit de titels, waarin de geschiedenis der perceelen uiteengezet en de namen vermeld worden (zoo mogelijk met adressen) van alle daarin genoemde personen, die eenig direct of zijdelingsch belang kunnen hebben. Onder de erfdienstbaarheden moeten de wegen vooral duidelijk omschreven worden. Houders van hypotheken en andere zakelijke rechten kunnen het verzoek onder steunen en de zuivering vergemakkelijken door onderteekening der verklaring op de aanvraag: „Ik stem hierin toe." De directeur moet nu de titels onderzoeken en zich daarbij dezelfde vragen stellen, die een voorzichtig kooper zou doen. Boven dezen heeft hij echter vóór: zijne routine en eenige rechterlijke bevoegdheden 4). Tegenover eigenaars, die hun land onder de Torrens-wet willen brengen, is de rol van den directeur minder lijdelijk dan tegenover geregisterde eigenaars. Hij kan zelfs eischen, dat eigenaars en hou ders van zakelijke rechten en andere belanghebbenden voor hem verschijnen om inlichtingen te geven, hunne titels te vertoonen, den eed afteleggen en hunne verklaringen schriftelijk optestellen en te onderteekenen. Bij weigering van een of ander of wegens valsch getuigenis kan hij eene boete van hoogstens 100 p.St. opleggen. Weigert de houder een certificaat, een koop- of andere akte afte- R. P. A. South Austr. sect. 8Queensl. sect. 15. J) R. P. A. South Austr. sect. 29. Queensl. sect. 17. 3) In Zuid-Australië binnen de hoofdstad Adelaide. 4) R. P. A. South Austr. sect. 60, 61, 62, 220 Queensl. sect. 11,120, 130 3. 133.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 35