34 inmiddels te goeder trouw en onder bezwarenden titel verkregen 1). Bovendien zijn natuurlijk toegelaten rechtsvorderingen op grond van rechten, van den eigenaar bij overeenkomst of op andere wijze verworven en die door caveats ook tegen derden kunnen werken. Vergissingen, onvoldoende kennisgevingen of informaliteiten bij het brengen van een onroerend goed onder de wet geven geen recht een certificaat aan te vallen; ook door voortgezet bezit strijdig met een certificaat kan geen reeht verworven worden. Het Torrens-stelsel behoort dus tot de positieve; het recht om te vervreemden en te bezwaren berust uitsluitend bij den geboekten houder. Men heeft wel eens beweerd, dat het stelsel voor eigenaars met goede titels overbodig is en dien met slechte titels toch niet kan helpen. Behalve goede en slechte titels merkt Torrens (p. 35) hiertegen aan is er nog een derde soort, nl. titels die slechts lijden aan aan een technisch gebrek, zonder dat werkelijk de eigen dom met vrucht kan betwist worden. Het aantal van deze titels is niet gering; voor deze behoeft echter geen proces gevoerd te worden om schoon schip te maken. Maar ook voor eigenaars met goede titels is het verkrijgen van een certificaat van veel belang. Torrens maakt, om dit te doen uit komen eene treffende vergelijking tusschen goede titels met goudstaven en certificaten met gemunt goud. Evenals een gouden staaf bij eiken verkoop moet gewogen en het gehalte getoetst worden, zoo moeten de titels bij elke overdracht of bezwaring worden onderzocht, waarbij in beide gevallen telkens een gedeelte van de waarde ver loren gaat, want elk onderzoek kost tijd en geld, om van het in rekening brengen van risico voor de altijd nog overblijvende onzeker heid of van fiscale lasten maar te zwijgen. Een certificaat echter is voor een onroerend goed wat de muntstempel is voor het goud. Er komen nog verschillende bepalingen voor in de Australische wetgeving, die ingrijpen in de beginselen van het burgerlijk recht en strekken om het gemakkelijk verkeer met onroerende goederen te bevor deren zonder daarom alle onafscheidelijk te zijn van het Torrens-stelsel. R. P. A. South, Austr. sect. 21, 69, 70, 71, 80, 186, 187, 249, 251 Queensl. sect. 33, 43, 44, 91, 123.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 38