36 het certificaat geschied, dan wordt zij voor alle rechtshandelingen onder de Torrens-wet geacht eerie „femme sole" te zijn. Gelijksoortige bepalingen zijn gemaakt ten aanzien van andere overgangen die op een feit berusten voornamelijk die ten gevolge van overlijden en dus niet aan de vervulling van formaliteiten kunnen gebonden worden. Evenals in het grondboekstelsel wordt alsdan het recht tot vervreemding en bezwaring eerst verkregen door de boeking in het grondregister. In het algemeen is over legging van het certificaat of de duplicaat-akte met het testa ment, of een gelegaliseerd uittreksel daaruit, of van een bewijs van erfrecht (probate or lettre of administration) daartoe vol doende. Doch ten einde al de bezwaren te vermijden, die de ver effening van ingewikkelde boedels, met erfgenamen die heinde en ver verspreid zijn, met minderjarigen enz. zoude meebrengen, verkrijgt de executeur, bewindvoerder of een der door de rechtbank te benoemen erfgenamen of een curator (Public Trustee) het recht, om over de onroerende zaken als eigenaar te beschikken, waartoe de directeur een certificaat op naam van een dier personen opmaakt of bij hypo theken en andere zakelijke lasten (encumbrances) de noodige aan- teekeningen in het grondregister maakt2). Terwijl in Europa het verkeer met onroerend goed wordt bemoei lijkt door allerlei wettelijke voorschriften ter bescherming der rechten van onbekwamen, geeft de Australische wetgever soms aan een enkel verantwoordelijk persoon de vrije beschikking over een opengevallen boedel, welke door hem in den regel in weinig tijd en met geringe kosten wordt verdeeld of in contanten omgezet, onder soliede beleg ging van het aandeel van afwezigen, minderjarigen enz. wat hunne belangen dikwijls beter zal bevorderen dan de vertragende en kostbare formaliteiten, de tallooze volmachten, toestemmingen enz. die de Europeesche wetgevingen eischen. De befaamde resolutoire actie wegens niet voldoening van den koopprijs is den verkooper uitdrukkelijk ontzegd.3) Het Torrens- R. P. A. South Austr. sect. 28, 69 VII, 189, 190, 255, 257; zie voor Queensl. sect. 87, 112. 2) R. P. A. South Austr. sect. 175 i 178, 181, 182; Queensl. sect. 88, 89; Amendmend Act sect. 32. 3) R. P. A. South Austr. sect. 186; Queensl. sect. 97.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 40