40 De aflezingen geschieden met micrometrische microscopen waarvan de trommel in vakjes van 1" is verdeeld, tienden van 1" kunnen nog gemakke lijk door schatting worden verkregen. De kijker, lang 0,75 M., centrisch aangebracht, rust met twee stalen tappen in pannen, verbonden met door spiraalveeren ondersteunde ontlastingsrollen, zoodat deze een aanzienlijk deel van het vrij belangrijke gewicht overnemen. Bij dezen theodoliet is evenals bij den theodoliet met 9 cM. rand, een centreerstift aanwezig, de opstelling van het instrument geschiedt altijd op een steenen of houten pijler, met behulp van een ruiterniveau, dat met twee vorken op de kijkertappen rust. De theodoliet voor metingen van de IIe orde is, wat constructie betreft, volkomen aan den vorigen gelijk, doch de afmetingen zijn geringer, de dia meter van den rand bedraagt slechts 21 cM. Behalve een ruiterniveau heeft deze theodoliet nog een vast niveau, dat bevestigd is aan de bus, waarmede het bovenstel van de verticale as draait. Voor het objectief van den kijker kan een losse lens worden geschoven, die het waarnemen op betrekkelijk korte afstanden mogelijk maakt; voor het oculair kan een prisma worden geschroefd. Vooral bij centreeringsmetingen zijn deze laatste inrichtingen van nut. De theodoliet voor metingen van de IIIe orde verschilt alleen van den vorigen in de afmetingen. De diameter van den rand is 14 cM., de graad is in zes deelen verdeeld, terwijl de trommel dadelijk 10" en door schatting nog aflezingen van 1" geeft De laatste twee der genoemde theodolieten worden ook op statieven ge bruikt; al de theodolieten zijn afkomstig uit de fabriek van Jul. Wanschaff te Berlijn. De centreertoestel van Nagel dient, 'om bij metingen op het statief, den theodoliet boven een bepaald punt te kunnen opstellen, en bestaat uit een kijkertje met kruisdraden, dat met behulp van twee niveaux verticaal kan worden gesteld. De kijkerbuis is ter hoogte van het objectief bolvormig afgewerkt, dit bolvormig stuk past nauwkeurig in een cilindrische bus, die door de opening in den kop van het statief is gestoken, van boven is deze bus voorzien van eene plaat, de cent vee?plantwaarop de stelschroeven van het kijkertje rusten. Deze plaat kan naar alle richtingen worden verschoven, om ten slotte te worden vastgezet wanneer de kijker, bij inspelende libellen, op het verlangde punt is gericht. Het centreerapparaat wordt dan weggenomen en vervangen door een plaatje, waarop twee lijnen zijn getrokken wier snijpunt in de as van de bus ligt. 1) Bauernfeind. Erator Baud. 1876. bldz. 117 v. v.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 44