41 Met behulp van de centreerstift wordt de theodoliet boven dit snijpunt opgesteld. Indien de theodoliet niet van een centreerstift is voorzien schroeft men er van onder een bolletje aan, welks diameter gelijk is aan dien van de bus en waarvan het centrum in de as van den theodoliet ligt. De theodoliet wordt zoodanig op den drievoet geplaatst dat het bolletje juist in de bus past. Bij den toestel is een kegel, die na wegneming van den theodoliet in de bus kan worden gestoken, waardoor een geschikt voor werp wordt verkregen om uit een andere standplaats in te stellen. De heliotropensysteem Bertram, die bij metingen van de Iste orde worden gebruikt, dienen om een scherp punt te verkrijgen waarop men kan richten. Op het punt waar men een heliotroop wenscht op te stellen wordt een geelkoperen schroef1) ingedraaid, indien men met een houtconstructie te doen heeft, en een bout ingegoten indien men op een steenen toren werkt. Van boven zijn deze schroeven en bouten voorzien van een verlengstuk waarop in het centrum een boring is aangebracht, terwijl er een draad is aangesneden, waarop een stalen as kan worden gedraaid, eveneens van een schroefdraad voorzien. Is de heliotroop niet opgesteld, dan wordt het bovenstuk van den koperen bout of der schroef, door een schroefdopje beschermd. De stalen schroef wordt gestoken door eene opening in een rechthoekig plankje, lang 0,55 M., aan de eene zijde door twee pootjes, aan de andere zijde door een stelschroef ondersteund. Op het plankje wordt nabij het uiteinde, waar zich de stelschroef bevindt, een spiegel geplaatst, die om eene horizontale en eene verticale as kan draaien deze spiegel is in het midden van eene opening voorzien. Aan de andere zijde plaatst men een raampje, waarin twee paardeharen kruiselings zijn aangebracht, de opening in den spiegel, het snijpunt der dra den en de as van de stalen schroef liggen in een rechte lijn, de visierlijn. De plank wordt, met een moer op de stalen schroef, vastgezet; door de opening in den spiegel richt men het instrument op den toren waarheen licht moet worden gegeven, vervolgens wordt voor het snijpunt der haren een kokertje aangebracht waaraan een wit schermpje is bevestigd, met eene ope ning ter plaatse van het snijpunt der haren. Men draait den spiegel zoo lang totdat dit schermpje wordt verlicht en de donkere vlak, die door de opening in den spiegel ontstaat, samenvalt met de openibg in het scherm. Is de stand van de zon zoodanig dat men met een enkelen spiegel geen licht in de verlangde richting kan werpen, dan maakt men van een tweeden 1) Zie Zeitschrift für Vermessungswesen. XVII Band. Jahrgang 1888, blz. 39. 2) Deze schroeven waren in grooten getale aanwezig.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 45