45 ie in centimeters is verdeeld met een stalen mes komt te rusten; bij het ellen dezer bouten wordt aan de stalen stift een daartoe ingericht niveau ehangen. De hoofdmerken worden in het voorvlak van den muur beschermd door ?n bronzen plaat, waarin een horizontale groef is gehakt; het midden dier roef stemt juist overeen met het centrum van de boring in den bout. Bij der hooogtemerk worden verklikkers aangebracht, dit zijn bij de hoofdmer- en andere pijpbouten, bij de andere merken kleine ronde of vierkante kruis- outen. De afstand van de kruishouten tot het hoogtemerk wordt opgenomen iet een stangpasser; de bronzen knopbouten zijn slechts in enkele gevallen ls hoogtemerk gebruikt. Van de formulieren waarin de aflezingen werden opgeteekend was eene groote verscheidenheid aanwezig; de voorloopige en definitieve uitkomsten l(er waterpassing, benevens eene wandkaart aanwijzende de gewaterpaste lijnen en de sluitingsfouten in millimeters waren daar, om van de verkregen resultaten !:n denkbeeld te geven. Daar behalve de instrumenten ook een kompleet stel van de overige hulp- iddelen en gereedschappen, benevens de kar waarin deze werden vervoerd de tentoonstelling was ingezonden, konden de bezoekers zich van de uit- isting eener waterpassingsploeg een duidelijke voorstelling vormen. Door de firma B. Holsboer te Arnhem waren o. m. waterpasinstrumenten drie afmetingen gëexposeerdvan de andere door deze firma tentoongestelde lorwerpen trokken het meest de aandacht een hellingmeter en een weglra- ceerder. Al het tentoongestelde was uitgevoerd in donkergroen, zoogenaamd ardoise, lezelfde kleur kwam overheerschend voor in het door den heer Gudendag e Amsterdam, Kalverstraat 76, geëxposeerde. Deze inzending vroeg vooral de belangstelling door de voortbrengselen uit 3e werkplaats van de firma A. Meissner, te Berlijn. Theodolieten en waterpasinstrumenten waren in verschillende afmetingen roorhanden; een repetitie-theodoliet tevens tacheometer, in gebruik bij het toninklijk Pruisische spoorweg-regiment verdient in ieder opzicht afzonder- ijke vermelding. Van de bewerking mag gezegd worden dat zij boven allen lof verheven was, in de onderdeden gaf het instrument ons de gelukkige Irereeniging van het nieuwste te aanschouwen, dat voor het oogenblik op dit fgebied gevonden wordt. Wij bedoelen: Das feste Loth von Maller and Rcinecke" -) en de Vor- 1) Ardoiseleihleurwordt op het blanke metaal aangebracht door een of ander bijtmiddel, waarna het instrument wordt gevernist. 2) Zeitschrift fur Vermessungswesen XVII Band. Jahrgang 1888 bldz. 115.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 49