47 ling op twee standplaatsen, wanneer de onderlinge afstand dezer standplaatsen bekend is in dit laatste geval ligt het uitgangspunt van den te meten afstand in het midden van de lijn welke de twee standplaatsen verbindt, terwijl het richtpunt ligt in het verlengde dezer verbindingslijn. Deze uitkomsten zijn voor de praktijk verwezenlijkt door aan het instrument een micrometerschroef te verbinden, waarvan de as zuiver loodrecht staat, en waarvan de stijging, zoowel als de asafstand tot de horizontale as van den kijker, nauwkeurig bekend is. De beweging van de micrometerschroef wordt door eene verdeeling op den kop dier schroef, en eene geheele omwenteling op eene verticale verdeeling, door middel van een index aangegeven. De kijker is met de micrometerschroef op zoodanige wijze verbonden, dat het punt van deze laatste, van waaruit gemeten wordt, steeds nauwkeurig het hoekpunt vormt van den derden hoek van eenen rechthoekigen driehoek, wanneer de horizontale afleesdraad van den kijker de eene rechthoekszijde en de as van de micrometerschroef de andere rechthoekszijde is. De prijs van den volledig uitgerusten theodoliet bedraagt 900 Mark. Een ingezonden, licht uit ijzer geconstueerde drievoet, zoodanig ingericht dat hij uit elkander genomen en in eene bus kan worden medegevoerd, leek weinig soliede, zelfs voor het dragen van zeer kleine instrumenten. Zaksextanten, boussoles en barometers, waaronder zooals van zelf spreekt ook de „Baromètre de la tour Eiffel", waren om het zeerst eene aandachtige beschouwing waard; we meenen dan ook, de Transvaal geluk te mogen wenschen, een importeur gevonden te hebben als den heer Gudendag, van wiens inzending wij hiermede afscheid nemen. Laten wij thans een oogenblik verwijlen bij de inzending der firma Becker en Buddingh te Arnhemde koninklijke fabriek was waardig vertegenwoor digd: we merkten op: waterpasinstrumenten, een theodoliet, een keurig afge werkt bolvormige équerre, eenige zaktextanten, en tal van benoodigdbeden voor allerlei soort van kartographischen arbeid. De verstrekte prijscourant vergemakkelijkte de beschouwing van een en ander zeer. Het verstrexken dier prijscourant noopt ons tot eenige opmerkingen. In een der dagbladen, herinneren wij ons goed in het Nieuws van den Dag, stond in het verslag over de tentoonstelling uitgebracht te lezendat de Ne- derlandsche industrie, vooral ook door hare hooge prijzen, niet kan concur- reeren tegen de buitenlandsche. Tot op zekere hoogte dient hier protest tegen te worden aangeteekend. Duur, zeer duur zijn in ons land passers en trekpennen, terwijl de prijs voor onderhoud in rekening gebracht bij het opnieuw aanslijpen, bij den inkoops prijs vergeleken, onevenredig hoog is.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 51