49 vracht en inkomend recht afzonderlijk, in plaats van voor franc en Mark respectievelijk de belachelijke prijs van f 0,55 en f 0,65 te eischen, wanneer men alles op zijn beloop laat, daarentegen de Tagescurswanneer men mededeelt niet van plan te zijn er meer voor te geven. Maar het wordt tijd terug te keeren tot de tentoonstelling, wij noodigen u uit, met aandacht in oogenschouw te nemen de inzending der firma J. W. Giltay, voorheen P. J. Kipp en Zonen, te Delft, glansrijk handhaaft zij haar ouden naam. Een boussole tranche-montagne 2), een kijkerboussole, een waterpasinstrument van Lenoir, prachtige veldkijkers, tal van teekenbe- noodigdheden, alles wekt om het zeerst uwe belangstelling; terwijl het u opvalt, dat de kogelrolplanimeter van Coradi te Zurich, door de firma Kipp geëx poseerd, volledig maakt de collectie der door het Departement van Financiën tentoongestelde planimeters, waarover straks meer. Tot nog toe verzochten wij uwe belangstelling uitsluitend voor de beschou wing van de voortbrengselen onzer hedendaagsche nijverheidwat het verleden wrochtte, verdient evenzeer er eenige oogenblikken aan te wijdén, Het voorheen is vertegenwoordigd door eenige antieke astrolabia van de sterrewacht te Leiden (Prof. Dr. H. G. van de Sande Bakhuyzen), waaronder een van Michel Coignet, Anno 1601, voorts de Latijnsche beschrijving van de door Snellius verrichtte driehoeksmeting, Anno 1742. Het natuurkundig kabinet te Leiden (Prof. Dr. H. Kamerlingh Onnes) exposeerde een oude heliostaat van 's Gravezande3), en een theodoliet van Becker te Arnhem, voorzien van drie noniussen, naar men mededeelde het eerste instrument van dien aard door de Nederlandsche nijverheid voortgebracht. Verder merken wij op een oude theodoliet van Richer, een oud astrolabium en een oude meetketting, allen gebruikt bij de primitieve kadastreering van ons Rijk. Een planchet met vizierliniaal, van het 4e Regement Infanterie sluit de rij der oude of nagenoeg in onbruik geraakte technische hulpmiddelen. Ook op het gebied van kaartwerken kan het verleden op eene bijdrage wijzen. Aan de welwillendheid van het bestuur van het Hoogheemraadschap Rijnland waren wij een zeer interessante inzending verschuldigd. Deze inzending gaf als het ware een historisch overzicht van de geleidelijke ontwikkeling van ons vak, van af het begin der 16e eeuw tot op onzen tijd; de navolgende volledige lijst van het ingezondene levert daarvoor het bewijs: Kaart van den Spaarndamschen dijk onder Houtrijk 15101524; 1) Ook in den boekhandel heerscht deze eigenaardige gewoonte. Gerke, Die Triangulation und Poligonisirung der Stadt M. Gladbach,, Helwingsche Verslagsbuchhandlung Hannover kost M. 5,50; daarvoor betaalde ik f 5,—plus f 0,15 voor toezending. 2) Archief voor het Kadaster 1875, bldz. 87. 3) Zie het gedeelte van dit Verslag over Graadmeting en Waterpassing 4) Ingezonden door den heer A. G. Hesseis, Landmeter van Rijnland. Tijdschrift Kadaster 1890. 4.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 53