50 Boek inhoudende het verslag eener opmeting van Soeterwoude door Pieter Sluijter, gesworen landmeter van Rijnland, 1542. Kaart van een gedeelte duingrond onder Noordwijk door Coenraad Oelensz. 1555. Opstandteekening van de huizen bij Gousluis 1561. Kaart van een gedeelte van Rappeine en uitwateringsvaart van Montfoort 1617. Kaart van de kleine sluis bij Haarlem, 1621. Kaart van de Landscheidingen, van de Heerlijkheden de Vogelenzang, enz. door C. Velsen 1729. Kaart van de Gravelijkheidsduinen onder 's Gravenhage en Wassenaar, 16. Boek inhoudende aanteekeningen van metingen aan de Rivier de Leek door Bolstra, 1738. Twee bladen veldwerk van Bolstra: le meting, Merwede bij Gorinchem, 1750; 2" meting, Fort te Hemert, 1751. Copij eener kaart door Kros, Scheiding van de Luchterduinen, 1821. Kaart van de Landscheiding der Hoogheemraadschappen van den Honds bosch en Duinen tot Petten en van Rijnland door A. Latenstein en J. Kros, 1830. Kaart van Huisduinen, den Helder en Nieuwe Diep, voorstellende afslag der kust. Situatie teekening van Egmond aan Zee, voorstellende afslag der kust. Deze beide laatste kaarten dragen geen jaartal. Thans is het oogenblik gekomen om over te gaan tot een bespreking van zuiver kadastrale inzendingen, zoowel wat betreft de instrumenten als de plans en teekeningen van verschillenden aard. Het hulpmiddel waardoor het aanleggen van kadastrale bladen, vroeger een ontzettend tijdroovend werk, bijna tot niets is teruggebracht, de coördi- natograaf vraagt allereerst uwe bewondering. Onder het aanleggen van kadastrale bladen verstaan wij niet alleen het daarop brengen der vierkanten, maar ook het daarop kaarteeren van alle punten waarvoor coördinaten wer den berekend. De uitkomsten welke met de coördinatograaf worden vèrkregen overtreffen iedere verwachting welke men er van koestert, het gebruik van dat instru ment kan dan ook niet genoeg worden aanbevolen; voor de beschrijving zie men: jaargang III van dit Tijdschrift bldz. 73 v. v. Op eene tafel langs een der wanden van de zaal en tegen dien wand ziet de belangstellende bezoeker twee bladen veldwerk, betrekking hebbende op de hermeting van sectie A der gemeente Nieuwer-Amstel; de veldplans van sectie L 2e en 3e benevens van sectie I 3e blad der gemeente Schiedam, met bijbehoorende verzamelkaart, het veldplan van Utrecht (Lauwerecht) C 4e blad, het veldplan van sectie D der gemeente Meerssen en de op al deze kaarten betrekking hebbende veldaanteekeningen benevens de meetplans van sectie F

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 54