52 te Amsterdam, benevens een vrijzwevende nauwkeurigheidsplanimeter en een vrijzwevende kogelplanimeter J) van de firma Coradi te Zurich. Geen onderdeel der lagere geodesie mocht zich in den laatsten tijd in zoo groote vorderingen verheugen als dat der planimeters; de uitvinding is nog betrekkelijk nieuw en reeds herinneren wij ons ternauwernood meer den oor- spronkelijken vorm. Verbetering volgde op verbetering. De instrumenten van de firma Coradi geven ons het nieuwste te zien dat thans op dit gebied bestaat. Eerst in de laatste jaren zijn in ons land deze instrumenten algemeen bij het kadaster in gebruik gekomen. Bezoeker der tentoonstelling, indien gij gevoel hebt voor kaarten, wacht U op de gaanderij een zeldzaam genot; de voortbrengselen der Topographisc.he Inrichting van het Departement van Oorlog zijn in hooge mate uwe aandach tige beschouwing waard. In den 2en Jaargang van dit Tijdschrift geeft de bijdrage: „Een bezoek aan de Topographische inrichtingtal van meededeelingen, met betrekking tot de wijze waarop de kaarten worden vervaardigd. Al de verschillende voortbrengselen der inrichting zijn door enkele exemplaren vertegenwoordigd, terwijl aan de kaarten strooken zijn gehecht, vermeldende de navolgende bizonderheden Verkrijgbaar bij JSmulders en Co., te 's Gravenhage le. Topografische en militaire kaart op de schaal I/50ooo5 Per blad f 1.50; halfblad f 0.75; de geheele atlas f 86.25. Officieren tegen den halven prijs. 2e. Topographische kaart op de schaal 1/2ooooo de geheele atlas f 12, officieren f6. 3e. Afstandswijzer van het Koninkrijk der Nederlanden, schaal Vïooooo f3. Verkrijgbaar bij Gebrs. van Cleef te 's Gravenhage. le. Herziene Rivierkaart op de schaal '/toooo per blad f 1.— 2e. Waterstaatskaart op de schaal >/50000 per blad ƒ1.50. Officieren en Ingenieurs van 's Rijks waterstaat tegen den halven prijs. 3e. Residentiekaart van Java en Madoera op de schaal van '/ïooooiv Verkrijgbaar voor Departementen van Algemeen Bestuur, voor Officieren en minderen van Leger, Vloot en Schutterij, voor Provinciale-, Gemeente-en Waterschapsbesturen enz. enz. op de wijze als aangegeven wordt op het model der bij de laatste aflevering, jaargang 1SS9, van dit Tijdschrift ge voegde aanvrage. 3) 1) z. v. V. Band XIII. 1884 bldz. 1. 2) Z. v. Z. Band XVII 1888 bldz. 161. 3) Zie Nederlandache Staatscourant van 6 en 7 Januari 1889 No. 5.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 56