53 le. De goedkoope uitgave van de topographische en militaire kaart op de schaal '/soooo Per blad opgeplakt ƒ0.80, onopgeplakt ƒ0.40. 2e. De chromo-topographische kaart op de schaal van 1 /50000 per blad, opge plakt 1.10, onopgeplakt ƒ0.70.x) 3e. De chromo-topographische kaart (strookkaart) op de schaal '/ïsooo per blad, opgeplakt ƒ0.30, onopgeplakt ƒ0.20.l) 4e. Schetskaart, een in lichte tint vervaardigde onderdruk van de sub 3 genoemde kaart, per blad 0,07 5e. Topographische kaart op de schaal V200000, ingericht als schetskaart, per blad ƒ0,10; compleet ƒ2. Behalve de kaarten was ook aanwezig het voorschrift ter vervaardiging dezer, vastgesteld bij Koninklijk Besluit dd. 21 Juni 1856 no. 73. De bizondere aandacht dient gevestigd te worden op de aanwezige spoor weg-, telegraaf- en telefoonkaart, en vooral ook op residentiekaarten van Java en Madoera. De aanwezige kaarten van Batavia, Besoeki, Pasoeroean en Probolingo maakten een schitterend effect. Ook exemplaren van de verschillende afdrukken der kleurensteenen, blauw, geel, rood en ten slotte, letters en druk in heliogravure waren geëxposeerd, de indruk dezer werd zeer verhoogd door de vergelijking van iedere afzon derlijke druk met de geheel afgewerkte kaart. Eigenaardig was het ook te zien welk effect verkregen wordt, door het na elkaar afdrukken der kleurstee- nen gebruikt voor blauw, geel en rood, eene vinding van den heer Eckstein, Directeur der Inrichting. Vier verschillende drukken dienden tot veraanschouwelijking, opeenvolgend zag men een enkelvoudige druk blauw, geel en rood in alle tintende vierde druk was het resultaat der drie over elkaar, en vertoonde alle kleuren in alle tinten. Eene inzending van zeer veel belang mocht voorzeker genoemd worden het twaalftal kaarten op de schaal 1 k 5000, betrekking hebbende op de tacheometrische opneming van den spoorweg Sittard—HeerlenHerzogenrade. Bij deze door den heer Sarolea te Heerlen tentoongestelde kaarten was ge voegd een nota van den volgenden inhoud „De bijgaande kaarten hebben betrekking op eene tacheometeropneming ten behoeve van het tracé van den ontworpen locaalspoorweg van Sittard over Heerlen naar Herzogenrath." Is het traceeren van spoorwegen elders in ons vaderland aan geene groote terreinmoeilijkheden onderhevig, hier in Zuid-Limburg zijn, wegens de heuvel achtigheid der streek, daaraan dikwijls belangrijke bezwaren verbonden. 1) Zie de bladwijzer aanduidende de beschikbare bladen., bij de vorige aflevering verzonden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 57