58 Het stelsel van openbaarheid brengt mede, dat de belanghebbenden uit eigen aanschouwing tot de kennis van den toestand moeten kunnen komen, iets waartoe een eenvoudige boekhouding onmisbaar is. De meerderheid wilde den bestaanden toestand verbeteren. Zij drukte zich op de volgende wijze uit: „Terwijl een meer dan 30jarige ondervinding met tal van ge breken der bestaande hypothecaire boekhouding tevens vele middelen ter verbetering heeft aangewezen, wordt een onbevangen oordeel bij het wegen der voor- en nadeelen, aan eene geheel nieuwe boekhou ding verbonden, reeds ten gunste van het bestaande gestemd, indien de aangewezen middelen toereikende schijnen, om gebleken bezwaren uit den weg te ruimen. Immers men rekende hier met bekende factoren, terwijl elke nieuwe boekhouding in de praktijk de waarde der a priori voorgespiegelde voordeelen nog moet doen kennen, en tevens ongetwijfeld zeker op menig onvoorzien bezwaar zal doen stuiten." Toen de minderheid daartegen aanvoerde, dat een geheel nieuwe boekhouding, waarbij de kadastrale met de hypothecaire zou worden vereenigd, eenvoudiger was en meer zekerheid opleverde, daarbij volkomen paste in het stelsel van openbaarheid, meende de meer derheid dat te weerspreken op de volgende wijze: „Maar hierbij scheen uit het oog te worden verloren, dat in wezen en doel zoo groot verschil tusschen de kadastrale en hypothecaire boekhouding bestaat, dat aan een volkomen vereeniging dezer beide, althans zonder een geheel veranderde inrichting der eerste, nimmer te denken valt. Het Kadaster zoekt, onverschillig op welke wijze de kennis daarvan verkregen wordt, den belastingschuldige te treffen en het eigenbelang van dezen mag genoegzaam worden geacht, om vergissingen te weren; de hypothecaire boekhouding daarentegen wil de gelegen heid schenken om door eigen onderzoek zoo volledig mogelijk den waren rechthebbende te leeren kennen." De beschouwing, die hier over het Kadaster gegeven wordt, gaat mank aan groote oppervlakkigheid. De meerderheid wilde dus de bestaande hypothecaire boekhouding verbeteren en hare waarde verhoogen. Zij wilde bij de Wet voor geschreven zien, welke registers tot die boekhouding zouden behooren. In dat stelsel paste het behoud van het algemeen register, waarin

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 62