59 voor ieder, die als eigenaar, rechthebbende of schuldenaar in de registers van over- of inschrijving bekend staat, eene afzonderlijke rekening zoude worden geopend. Men zou in dat register verwijzen naar de over- en inschrijvingsregisters. Wordt nu dit algemeen register getoetst aan de verschillende ontworpen artikelen van wetgeving, dan springt al dadelijk in het oog, dat het niet kan beantwoorden aan hetgeen men er zich van voorstelde. Bedoeld register zou niet bevatten de goederen, die het Reg. 50 aangeeft of vóór 1838 zijn verkregen; het zou niet dienen, om daarvan afschriften of uittreksels te geven het zou niet aanwijzen de veranderingen, die de kadastrale per- ceelen op ieders rekening ondergaan; het zou doen zien, dat somwijlen hetzelfde grondstuk op twee rekeningen voorkomt; het zou niet gemakkelijk, misschien in het geheel niet tot den dag kunnen worden bijgehouden. Dit algemeen register wilde de minderheid der Staats-commissie afschaffen. Zij wilde een kadastraal-hypothecaire boekhouding invoeren en daarbij een perceelwijzer, waarin nevens ieder perceel zou aange- teekend worden het deel en n°. van inschrijving en in een volgende kolom het deel en n°. van doorgehaalde inschrijvingen. Dit stelsel vond, vooral bij de mannen der praktijk, krachtigen steun, waarvan de geschriften uit die dagen in overvloedige mate getuigenis afleggen. Indien ik de voordeelen van deze door de minderheid aanbevolen en in uitvoerige nota's en modellen verduidelijkte boekhouding zou resumeeren, zou het zijn in deze stellingen: de goederen, die iemand bij erfenis verkrijgt, kunnen worden na gespoord door de voeling met het register 50; ten allen tijde kunnen afschriften of uittreksels worden afgegeven zonder de verantwoordelijkheid van den bewaarder in gevaar te brengen; in plaats van twee overboekingen, één bij het Kadaster en één op het algemeen register, kan men met één op den kadastraal* hypothecairen legger volstaan; met geringe inspanning kan men zien, hoeveel inschrijvingen op ieder perceel rusten;

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 63