60 de perceelwijzer het zwaartepunt der boekhouding kan dage lijks worden bijgehouden van gemeenschappelijke eigendommen vindt men de namen der betrokken eigenaren, met verwijzing naar de titels van aankomst, op een en hetzelfde blad vermeld; de filiatie van den eigendom is in vele gevallen eveneens op het zelfde blad te vinden; enz. enz. Met zekere onstuimigheid werden in de bovenbedoelde geschriften deze en andere voordeelen in helder licht gesteld, omdat het als ontwijfelbaar beschouwd werd, dat de door de minderheid voorge stelde boekhouding het algemeen zou zijn ten goede gekomen. Bondgenoot had de minderheid ook aan Prof. Gratama, die in zijn werk: Hervorming van ons zakelijk regt aan grond en bodem blz. 32 o. a. zegt: „Die in- en overschrijving is het eenige, waarmede de rechtver krijgende onmiddelijk iets te maken heeft. Ik zou liever één verwij zing hebben dan de dubbele; liever het pereeelregister onmiddellijk naar de hulpregisters zien verwijzen." Zooals hierboven reeds gezegd is zijn de ontwerpen van de Staats commissie niet tot wet verheven. Is er dan sedert 1870 niets ter verbetering gedaan? Men oordeele zelf! Bij de wet van 5 Juni 1878 werd de vernieuwing der bestaande hypotheken voorgeschreven, en in verband daarmede bij K. B. van 30 Juli d.a.v. eene kleine wijziging in de boekhouding bevolen. Reeds in 1867 had de Minister Borret bij zijn voorstel tot instelling eener Staats-commissie verklaard dat vernieuwing van hypothecaire inschrijvingen hem wenschelijk voorkwam. Reeds had gezegde commissie in hare meer genoemde wetsontwerpen de periodieke tienjarige vernieuwing der inschrijvingen behandeld, en in de memorie van toelichting de bezwaren tegen die vernieuwing bestreden, toen eindelijk in 1878 tot de vernieuwing werd besloten. Die wet, in werking tredende op 1 Januari 1879 bevat echter geen bepalingen voor periodieke vernieuwing. Zij was slechts een oogenblikkelijke terzijdestelling van art. 1236 B. W. Met de vernieuwing werd de boeking der hypotheken in het algemeen register afgeschaft, en werden ingesteld: aeen register van aanwijzing der kadastrale perceelen met

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 64