61 verwijzing, wat de hypotheken betreft, naar het register van inschrijving; b: een register van onderzetters, aanwijzende voor eiken onder zetter de door hem gevestigde hypothecaire verbanden; en ceen naamwijzer der onderzetters. In de vereenigde kadastraal-hypothecaire boekhouding der minder heid van de Staats-commissie komen een drietal registers voor, die in hoofdzaak overeenstemmen met de thans sinds 1 Januari 1879 ingevoerde en gebruikt wordende. Ofschoon van meer dan éénen kant deze invoering bestrijding heeft ondervonden, is zij, naar mijne meening eene zij het ook geringe verbetering. Het komt mij echter voor, dat de nieuwe boekhou ding gewonnen zou hebben, indien men in overeenstemming met het voorstel van de minderheid der Staats-commissie in het register, nu bekend onder n°. 69°, een kolom had geopend voor de aantee- kening van het deel en nommer van inschrijving, waarin de doorhaling van inschrijving op het betrokken perceel heeft plaats gehad. Een der meest practische mannen op het onderwerpelijk gebied, A. Soutendijk, schreef in zijne Hypothecaire en Kadastrale boekhou ding in Nederland bl. 273 en 274 o. a. „alleenlijk zoude het m. i. een dringend vereischte zijn, dat het Reg. 69" in zooverre werd gewijzigd, dat zoodra een perceel werd ontslagen of eene inschrijving geheel doorgehaald, ook in het Reg. 69" bij de betrokken perceelen de inschrijving werd doorgehaald, en eindelijk ook, wanneer de perceelen werden vernommerd, de aan- teekeningen, voor zooverre de inschrijvingen niet zijn doorgehaald, met behulp van den Staat 75 (Kadaster) werden overgebracht nevens de zoodanige nieuwe nommers, als waarop de inschrijvingen inder daad drukken," enz. enz. Een ander, zeer belangrijk punt. waaromtrent de gevoelens der leden van de Staats-commissie uiteen liepen, betreft het gebruik van ge deelten van kadastrale perceelen in acten van hypotheekstelling. Naar haar oordeel waren er slechts twee middelen, die de bezwaren voor de boekhouding betrekkelijk het gebruik van gedeelten van perceelen zouden ondervangen:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 65