65 bloot aan het verliezen van rechten, die de Wet hun juist wil en moet waarborgen. Ik heb in die dagen de leer van de meerderheid en ook die van de minderheid der Staats-commissie bestreden. De leer van de meerderheid, om tijdelijk rechtsgevolg te ontzeggen aan acten met gedeelten van kadastrale perceelnommers, komt mij voor een dwaalleer te zijn, ware het alleen dadrom, dat hetgeen ook de meerderheid onderstelt te kunnen gebeuren de onwil van een der partijen tot een procedure zou voeren, zij het ook volgens die meerderheid een korte en onkostbare procedure, maar bovendien deel ik al de bezwaren die de minderheid heeft aangewend (zie bladz. 63 en 64.) De minderheid wilde den bewaarder de vernommering opdragen, zonder dat er eene opneming of opmeting in loco heeft plaats gehad. Tegen dit hulpmiddel heb ik de volgende bedenkingen: 1°. de mogelijkheid dat het perceel niet is afgedeeld op het terrein waardoor de door den bewaarder gegeven nommers niet in de kadastrale, maar wel in de hypothecaire registers zouden voorkomen en bovendien de opvolgende reeks van nommers op de plans en hulpkaarten zou zijn verbroken; 2°. het opgeven van een verkeerde sectieletter of nommer in de acte of in het borderel. (Niet alle sectiën hebben hetzelfde aantal nommers); 3°. de mogelijke vernommering van een perceel uit andere oorzaak f dan b.v. verkoop, tusschen de aanbieding van een stuk aan de be- ',-V waring en de inzending van metingstukken. Als b.v. op den 2eu een acte inkomt, waaruit vernommering door den bewaarder volgt, dan zou datzelfde nommer door den landmeter kunnen vernommerd zijn op den leH, terwijl zijne metingstukken pas den 3en inkomen; maar al zou men dat bezwaar weten uit den weg te ruimen, dan is het toch onzeker dat de meting door den landmeter overeenkomstig den feitelijken toestand gedaan, in over eenstemming zal zijn met de bedoeling van de acte, die hem landmeter op dat oogenblik onbekend was. Ik wees er destijds op, dat het wenschelijk ware bij de Wet aan de eigenaren den plicht op te leggen, om den landmeters zoodanige inlichtingen te geven, als dezen behoeven om zonder misslagen te kunnen vernommeren en na eene vernommering van perceelen de Tijdschrift Kadaster 1890. 5.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 69