DE OPNEMINGEN IN NEDERLANDSCH-INDIË GEDURENDE HET JAAR 1888. De voor het doel van ons Tijdschrift belangrijkste opnemingen golden het Kadaster op Java, de Triangulatie en de Topographische verrichtingen op Sumatra, die wij achtereenvolgens zullen vermelden. a. Het Kadaster. x) Gedurende het jaar 1888 werd de algemeene kadastreering op de eilanden Java en Madura voortgezet in dezelfde gewesten, als in 1887, namelijk de residentiën Soerabaya, Preanger Regentschappen, Pasoeroean, Probolinggo en Kediri. In laatstgenoemde vier gewesten vonden te gelijk ook de meting en samenstelling van het eigendomskadaster plaats, waaarmede men gereed kwam in de Preanger Regentschappen, in Pasoeroean en in Probolinggo, in Soera baya was dit reeds voltooid, eveneens in Batavia, Samarang, Pekalongan, Cheribon en Tagal. Verder werd in 1888 het eigendomskadaster voltooid in Madioen, terwijl het onderhanden bleef, behalve in de residentie Madura, (waar men er in Maart 1889 mede gereed is gekomen) en in de genoemde residentie Kediri, ook in Japara, Bagelen en Kadoe, in welke laatste drie gewesten het bewuste werk eerst in 1887 was aangevat. Bewaarders vin het kadaster, bijgestaan door Europeesche en inlandsche ambtenaren naar be hoefte, hebben de opdracht tot bewaring, bijhouding en benuttiging van het eigendomskadaster op de drie hoofdplaatsen van Java, bij de aldaar bestaande bewaringskantoren. In Cheribon, Tagal, Pekalongan, Madioen en Madura is daarvoor een landmeter of adjunct-landmeter met enkele mantri's aange wezen, terwijl in de Preanger Regentschappen, Pasoeroean, Probolinggo en Kediri die taak een onderdeel uitmaakt van den werkkring der aldaar be scheiden chefs der opmetings-secties. In al de genoemde gewesten (te zamen 15 in getal) oefenen de aldaar voor de opmaking of voor de bewaring en benuttiging van het kadaster geplaatste ambtenaren, overeenkomstig het be paalde bij Indisch Staatsblad 1879 n° 164, de werkzaamheden van gouver- nements landmeter sedert langeren of korteren tijd uit. Ook wordt gaandeweg in steeds ruimeren kring van de kadastrale kenmerken gebruik gemaakt in gerechtelijke akten betreffende onroerend goed. Voor een groot aantal nieuwe 1) Dit overzicht is ontleend aan het Koloniaal verslag over het jaar 1888, en dient als vervolg onzer vroegere opstellen in dit Tijdschrift.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 82