80 Bij het einde van 1888 omvatte het kadastraal gemetene op Java en Madura eene oppervlakte van 487700 H.A., verdeeld over 308.284 perceelen en blok ken, welke voor ongeveer 5/6 waren in kaart gebracht, berekend en in de kadastrale boekhouding opgenomen; 107500 H.A. landrenteplichtige gronden en vischvijvers, en 123738 H.A. woeste, in erfpacht aangevraagde gronden waren bovendien (na 1880) op globale wijze door het kadaster gemeten. De volgende in 1888 door het personeel van het kadaster verrichte werk zaamheden zijn in bovenstaand overzicht niet opgenomen. In de residentie Madura werden ongeveer 800 bouws apanage velden voor de barissans van Sumanap, verdeeld~in 1890 blokken, gemeten en in kaart gebracht. Ter vervanging van de vroeger door gouvernements-landmeters afgegeven foutieve meetbrieven werden in Kediri 30 erfpachtperceelen, eene oppervlakte beslaande van 10400 H.A. hermeten en nieuwe meetbrieven daarvan opgemaakt. In Pasoeroean werden 1300 H.A. woeste gronden in kaart gebracht en dessa'sgewijze verkaveld ten behoeve van het koffiecultuurplan. In terreinen, die vroeger globaal waren gekadastreerd, werden voorts individueel ingemeten en in kaart gebracht, 2210 vischvijvers, eene oppervlakte beslaande van 1530 H.A. Verder zijn drie mantri's gedurende zeven maanden bezig geweest met het traceeren van wegen voor het koffietransport. Te Batavia werd het onderzoek naar den rechtstoestand der onbeheerde perceelen voortgezet en op het terrein beëindigd, zoodat men thans bezig is daarvan staten en beschrijvingen op te maken. Van het land Tjiomas in de afdeeling Buitenzorg werden p.m. 8000 bouws gedetailleerd opgemeten, in kaart gebracht, berekend en de uitkomsten in staten verzameld. Op verzoek van den resident en met goedvinden van den direkteur van binnenlandsch bestuur werden in de residentie Preanger Regentschappen de metingen van 12 dessa's, die reeds vroeger kadastraal waren opgenomen, herzien en aan gevuld volgens eene nieuwe blokverdeeling als proefneming voor een stelsel van landrente-heffing. Op verzoek van den resident werd ook eene verza melkaart opgemaakt van alle gronden, die in het gewest in erfacht uitgegeven waren. Verder werden de tuinen der gouvernements-kinaonderneming gede tailleerd gemeten, opnieuw in kaart gebracht, berekend en de uitkomsten in staten verzameld. Ook werd de bergtuin Tjibodas, behoorende tot 's lands plantentuin te Buitenzorg, met het omliggend terrein opgemeten en in kaart gebracht. In de residentie Japara werden eenige gedeelten, die voor uitgifte in erf pacht waren aangewezen, van het land Kalinjamat, dat aan de oude regenten familie van Japara toebehoord heeft, door het kadaster gemeten en gekaarteerd. Nog menigvuldige kleinere diensten werden van het kadaster personeel gevorderd in het belang van andere takken van bestuur, behalve dat dit personeel in 1888 weder veel bemoeiingen had ten behoeve van de algemeene

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 84