83 b. De Topograpkische opnemingen en de Triangulatie van Sumatra. 1). Aangezien de topographische opneming van Java en Madura geheel is voltooid, werd voor deze eilanden de herberekening der triangulatie voortgezzet. Deze tijdroovende arbeid geschiedt hier te lande door en onder toezicht van den gewezen chef van den geographischen dienst in Indië, den hoog leeraar dr. J. A. C. Oudemans te Utrecht. Een groot gedeelte is reeds in handschrift gereed, als vervolg op de in 1875 en 1878 verschenen gedeelten van zijnen schoonen arbeid: „Die Triangulation von Java". In het tweede kwar taal van 1888 werd de bewerking der secundaire triangulatie voor Java beëindigd, zoodat kon worden overgegaan tot het afleiden uit de triangulatie van de zoogenoemde geodesische lengten en breedten en van de azimuthen der hoekpunten, terwijl ook werd aangevat het kritisch onderzoek van de sterrekundig bepaalde breedten en azimuthen, ter latere vergelijking met de geodesisch gedane bepalingen. Naarmate men met het definitief vaststellen van de lengten en breedten van al de hoekpunten van één of meer gewesten gereed komt, wordt de Indische Regeering met de verkregen uitkomsten in kennis gesteld, waarbij eene geleidelijke volgorde der gewesten is aangenomen in de richting van West naar Oost. Voor zooveel Bantam, Batavia en Kra- wang betreft, is in Mei jl. een aanvang gemaakt met de toezending der bedoelde gegevens. Er zal nu gelegenheid ontstaan bij het topographisch bureau te Batavia om de samenstelling ter hand te nemen van eene aaneen sluitende kaart van Java en Madura, berustende op een gemeenschappelijk projectievlak. De achtereenvolgens verschenen residentie kaarten (schaal 1:100 000), vormen toch geen aansluitend geheel, voor zoover zij op eene projectie berusten, aangezien voor elke residentie een eigen projectievlak is aangenomen. Daar in April j.l. de residentiekaart van Bezoeki het licht heeft gezien, moeten nog alleen die van Bantam en de Preanger Regentschappen verschijnen. Aan het manuscript der residentiekaart van Bantam is men in Indië bezig, terwijl die van de Preanger Regentschappen hier te lande zal worden samengesteld, waartoe reeds de noodige gegevens zijn toegezonden aan de Topographische Inrichting van het Ministerie van oorlog te 's Graven- hage. Die inrichting wordt bij voortduring ook op hoogte gehouden van de wijzigingen of verbeteringen, die de vroeger verschenen residentiekaarten be hoeven, ter benuttiging bij een tweeden of derden druk. Voor eene nieuwe uitgave komen thans het eerst in aanmerking de bijna uitverkochte kaarten van Samarang, Kediri, Krawang, Kadoe en Bagelen. 1) Een overzicht van de verrichtingen van den Geographischen dienst in Ned. Indië (triangulatie topographic, statistieke opnemingen, cartographie, enz.) is sedert 1876 opgenomen, en jaarlijksch ver volgd in het Tijdschrift van het Kon. Ned. Aardr. Crenootschap te Amsterdam en de Bijbladen zie o.a. de Residentie-kaarten van Java en Madura en de Triangulatie van Sumatradoor Schrijver bewerkt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 87