85 Met de coördinaten-berekening van 10 primaire, 12 secundaire en 108 tertaire driehoekspunten kwam men gereed, zoodat op 31 December 1888 de ligging in de projectie berekend was voor 36 primaire, 38 secundaire en 377 tertiaire punten. De gebleken deugdelijkheid der Sumatra triangulatie, wat de hoekmetingen betreft, waarbij een hoogere graad van nauwkeurigheid wordt bereikt dan strikt genomen voor de cartographische doeleinden, waarmede de triangulatie ondernomen is, vereischt wordt, heeft de vraag doen rijzen of het teneinde de uitkomsten van den triangulatie arbeid ook dienstbaar te doen zijn aan zuiver wetenschappelijk onderzoek niet geraden zou wezen, zich niet langer tevreden te stellen met de indertijd aangenomen wijze van basismeting (met eene meetveer), maar zich daarvoor van een basistoestel te bedienen zooals op Java is gebruikt, in welk geval de reeds gemeten basis nabij Padang zou moeten hermeten worden. De overweging echter dat zoodanige nauwkeurige basismeting voor de behoefte der topographische opneming onnoodig is te achten, en, ook wegens de uit bedoelde hermeting noodwendig voortvloeiende herberekeningen, tot zeer aanzienlijke vertraging in den voortgang van het werk, zoo niet tot tijdelijken stilstand der topographische opneming, zou moeten leiden, heeft tot eene ontkennende beantwoording van de gestelde vraag geleid. Wat de Battaklanden en het eiland Nias betreft, tot welke streken de opne mingsbrigades, bij eene geregelde voortzetting van hare -werkzaamheden nog in vele jaren niet zullen gevorderd zijn, is onze topographische kennis in de laatste jaren reeds veel vermeerderd door partiëele vluchtige opnemingen tijdens dienst- of bezoekreizen van ambtenaren of bij gelegenheid van militaire tochten. Om al vast in de behoeften aan eene vrij deugdelijke kaart der bewuste landstreken te voorzien, heeft de gouverneur van Sumatra's Westkust de verschillende van lieverlede bij hem ingekomen gegevens tot een geheel doen samenstellen, en dit aan alle betrokken ambtenaren ter verbetering of aanvulling doen toekomen. Ingevolge eene regeeringsmachtiging van April j.l. zal deze kaart op dezelfde ruime schaal (1200000) als waarop zij vervaar digd is, bij het Topographisch bureau te Batavia worden op steen gebracht en in kleuren gedrukt, zoowel ter verstrekking aan civiele en militaire auto- toriteiten en ten dienste der scholen, als ter verkrijgbaarstelling voor het publiek. De triangulatie op Sumatra begint reeds kaarten af werpen. In afwijking van de vroeger gevolgde methode worden de gereed zijnde bladen gerepro duceerd; vroeger wachtte men daarmede tot alle detailbladen op 120000 van eene residentie ter beschikking lagen. Reeds hebben wij zes dier bladen ontvangen: van het gouvernement Su matra's Westkust, Padangsche Benedenlanden, afdeeling Padang, en Padang- sche Bovenlanden, afdeeling XIII en IX Koto, als: blad Koto Padang (n°. 1) opgenomen in 1885, blad Loeboek Bargaloeng (n°. 2) opgenomen in 1885 en '86,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 89