tfJil Het grondboek bevat even als het grondregister een afzonder lijk artikel voor elke grondbezitting (Realfolien) of voor de gezamen- lijke eigendommen van denzelfden eigenaar (Personalfolien.)Elk artikel bestaat uit een titel en drie afdeelingen. De titel en de eerste afdeeling vermelden den naam van het goed of de indeeling volgens het kadaster, den naam des eigenaars, den tijd en de wijze van verkrijging. De tweede afdeeling bevat de zake lijke lasten en beperkingen des eigendoms, de derde de hypotheken en grondschulden. Men kan dus met een enkelen oogopslag den toestand van het goed overzien. Voor de vrijwillige overdracht worden twee handelingen vereischt, de vestiging (Auflassung) 2) en de inschrijving of boeking (Eintra- gung); eerst de laatste heeft den overgang tengevolge. De vestiging heeft plaats door de gelijktijdige en mondelinge 3) wilsverklaringen voor den grondboekrechter van den vervreemder die als eigenaar in het grondboek moet vermeld zijn en den verkrijger, dat zij de overboeking verlangen. 4) Beiden kunnen zich bij bijzondere vol macht doen vertegenwoordigen. 5) Overlegging eener akte, waaruit Modellen zijn toegevoegd aan de Grundbuch-Ordnung. 2) De Auflassung of vestiging is een rechtsvorm voor de openbare over dracht van onroerend goed, in vroegere eeuwen overal in zwang waar het Germaansche recht heerschte, dus ook in ons land, doch later in onbruik geraakt, toen onder den invloed van het Romeinsche recht de bezitneming (traditio) voorwaarde voor eigendomsverkrijging werd. Zij werd in Pruisen in 1872 wel in eere hersteld, doch wijkt in zoover af van hare vroegere beteekenis, dat zij thans op zich zelf, zonder daarop ge volgde inschrijving, geen eigendom doet overgaan. In navolging van Pols en de meeste latere schrijvers is „Auflassung" hier door „vestiging", „Eintragung" door „inschrijving" vertaald. J. Wes- seis Boer in zijn proefschrift: Bijdrage tot de kennis van de ontwikkeling der eigendomsoverdracht enz. gebruikt op voorlichting van Prof. de Vries (zie blz. 8) voor „Auflassung" het woord „verrichting", dat oudtijds veel voorkwam. 3) In Oostenrijk worden alleen op grond van akten of schriftelijke aan vragen wijzigingen in het grondboek gebracht (Burckhard 186). G. E. G. 1, 2; G. O. 48; Oberneck, S. 224. 5) Oberneck, S. 6. CU-,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 95