94 Het negatieve beginsel luidt: Tegenover derden bestaan rechtens geene andere zakelijke rechten, dan die in het grondboek vermeld zijn. (Princip der Vollstandigkeit.) De verkrijger kan dus volstaan met de inzage van het grondboek, alle verder onderzoek is overbodig. Zelfs de akten, protocollen, aanvragen enz., krachtens welke de boekingen plaats hadden, behoeft hij niet te raadplegen. In tegenstelling van hetgeen we bij het nega tieve stelsel zagen, is het onderzoek in een oogwenk afgeloopen en geeft daarenboven volstrekte zekerheid. De öffentliche Glaube beschermt echter alleen dengene, die onder bezwarenden titel en te goeder trouw 2) (gegen Entgeit und im redlichen Glauben G. E. G. 9) verkrijgt krachtens een rechterlijk bevel tot inschrijving of krachtens een vonnis. In het ontwerp van een burgerlijk wetboek voor Duitschland is het vereischte van een bezwarenden titel niet overgenomen en dat der goede trouw beperkt. Het ontzegt den verkrijger alleen dan de bescherming der öffentliche Glaube, indien hij op het oogenblik der verkrijging „die Thatsachen gekannt hat, aus welchen sich die Nichtübereinstimmung des Grund- buches met der wirklichen Rechtslage oder das Verauszerungsverbot ergiebt." 837) Ook de Pruisische wet G. E. G. 4 veronderstelt geen kwade trouw in den verkrijger, die wist dat een ander reeds vóór hem recht op vestiging had verkregen, indien dit niet uit het grondboek blijkt. 3) Fórster, S. 42. Schiffner, 108/ Exner, S. 5. Enkele zakelijke rechten werken zonder boeking tegen derden, zooals som mige erfdienstbaarheden, de wettelijke rechten van voorkoop, huur enz. (Achilles, S. 56; G. E. G. 12). 2) Burckhard, S. 320; Schiffner 109 S. 86. 3) Sommige schrijvers (bijv. Burckhard, S. 321) meenen dat er kwade trouw moet verondersteld worden bij een lateren kooper, die wist dat de eige naar de zaak vroeger verkocht, doch niet overgedragen had, waardoor zij eene rechtsbetrekking trachten te scheppen tusschen de twee koopers, zooals vroeger het Pruis. Allgem. Landrecht deed (Recht zur Sache). De meeste schrijvers echter (bijv. Achilles, S. 18, 40) beschouwen de tegenwoordige regeling in Pruisen, waarbij tusschen persoonlijk en zakelijk recht strenger on .erscheid wordt gemaakt, en den eersten kooper slechts eene persoonlijke vordering tegen den verkooper wordt toegekend, als de meest gezonde. J- p i jff

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 98