95 Wie verwerft van iemand, die zich valschelijk voor den inge schrevene uitgeeft, kan zich niet op zijn vertrouwen op het grond boek beroepen. ,,Denn nicht sein Vertrauen auf den Inhalt des Buches, sondern das Vertrauen in die Person seines Rechtsurhebers hat ihn getauscht." (Motive III S. 213.) Ook erfgenamen kunnen zich op de öfifentliche Glaube, ten aanzien van het geboekte op naam des erflaters, niet beroepen; evenmin vruchtgebruikers, indien hun recht niet door overeenkomst is ont staan maar op de wet steunt. De beperkingen van het eigendomsrecht x) werken tegen derden indien zij deze gekend hebben, al zijn deze niet in het grondboek vermeld, 2) even als de persoonlijke beperkingen in de bekwaamheid des eigenaars (bijv. minderjarigheid, krankzinnigheid, kindschheid) ook al hebben zij die niet gekend. 3) Geene wijziging krachtens rechtshandeling wordt in het grondboek gebracht, dan op verzoek of toestemming van den ingeschreven houder van het zakelijk recht (formelles Consensprincip.) Deze toe stemming kan vervangen worden door eene rechterlijke veroordeeling of bevel tot inschrijving (Zwangsvollstreckung), door toewijzing bij executorialen verkoop (Zwangsversteigerung) of door de tenuitvoer legging van een vonnis (Arrestvollziehung.) Bij verkrijging door zakelijke overeenkomst (dingliche Vertrag) is de wilsovereenstemming van beide G. E. G. 11. „Unter Beschrankung sind diejenigen gemeint, welche lediglich aus der Qualitat des Eigenthums hervorgehen und die Befugnisz der freien Verfügung dartlber entweder erschweren oder verhindern. Darunter fallen die Lehns- Fideikommisseigenschaft, fideikommissarische Substitutionen, auflösende Bedin- gungen, durch Privatverfügung dem Eigenthümer auferlegte Verfügungsbe- schrankungen, insbesondere testamentarische Verauszerungsverbote". (Ober- neck, S. 28. verg. S. 254.) 2) Deze bepaling is vrijwel overbodig, daar het grondboekrecht openbaar heid van nagenoeg alle beperkingen in het eigendomsrecht verlangt, om tegen derden te werken. (Verg. Achilles, S. 52, 53.) 3) Jeder hat die Pflicht, sich nach den persönlichen Eigenschaften seines Kontrahenten zu erkundigen, sich über dessen Hündlungsfahigkeit zu verge- wissern, die persönlichen Eigenschaften gehören aber nicht in das Grund- buch, denn sie sind nicht Eigenschaften des Grundstücks." (Förster, S. 50).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 99