VERKRIJGING VAN ONROERENDE ZAKEN; Beginselen van hei Negatieve-, het Torrens- en het Grondboekstelsel. I. HET NEGATIEVE STELSEL. De beteekenis van een stelsel van wetgeving op de verkrijging en bezwaring van onroerende goederen houdt verband met de ver volgbaarheid van zakelijk recht. „Zakelijk regt", zegt prof. Mr. B. J. Gratama (blz. 4) is „slechts eene verkorte spreekwijze voor regt ten aanzien eener zaak tegenover' onbepaalde personen. Alle regten daarentegen, die slechts tegen een bepaalden persoon gelden, voor zoover zij niet in het familie- of erfregt hun grond Geraadpleegde bronnen: Verslag der Staatscommissie voor de herziening der wetgeving op de eigen- doms-overdragt van onroerende goederen, het hypotheekstelsel en het nota riaat, 's Gravenhage. Gebr. Belinfante 1870. Mr. B. J. Gratama, Hervorming van ons zakelijk regt aan grond en bodem, Groningen, Wolters 1870. M. S. Pols, De openbaarheid des eigendoms en der zakelijke regten, Leyden, Hazenberg 1854. Mr. R. A. J. Colenbrander, Opmerkingen betreffende verbetering van het hypothecair stelsel in Nederland, Amsterdam, Joh. Müller 1866. Mr. J. L. Wolterbeek, De hypothecaire wetgeving in Nederland, Amsterdam, Joh. Müller 1867. Over het groote gevaar om geld onder hypotheek te plaatsen enz., door een ambtenaar bij het vak der hypotheekbewaring, 's Gravenhage, Roering 1842. Mr. Ph. J. Bachiene, Verbetering van het hypothecair stelsel in Neder land (Overdr. uit Themis 1866, 3e stuk). Voorts verschillende brochures of tijdschriftartikelen van Bruno Tideman, Mr. Colenbrander, Mr. J. J. van Steenbergen, W. T. Mensing, A. van Eek, Mr. A de Wit, E. Barenbroek enz.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 9