103 Een instrument, dat in bijna alle opzichten op deze vrijzwevende gelijkt, is de nauwkeurigheids-poolplanimeter. De rand van de poolplaat is bij dit instrument niet gekarteld, en het bolsegment beweegt zich onmiddelijk op het vlak van het teekenpapier. De waarde van de noniuseenheden gaat van 3 tot 1 Q millimeter, de lengte van den voerarm is 25 centimeterde prijs 120 frcs. KOGEL-ROLPLANIMETER. De kogelrolplanimeters worden vervaardigd in twee verschillenden grootten, alléén in de afmetingen van de samenstellende deelen van elkander ver schillende. Aan de groote soort is een voerarm van 30 centimeter lengte. De nonius eenheden bedragen van 1 tot 0.4 Q millimeter. Het gewicht van dit instru ment maakt het ook geschikt voor berekening van figuuren op papier, dat niet vlak is. Prijs 195 frcs. De kleine rolplanimeter heeft eene voerarmlengte van 20 centimeters en noniuseenheden van 0.8 tot 0.32 millimeter. Prijs 160 frs. Daar de voerarm bij de rolplauimeters een hoekbeweging van 30° heeft naar links en naar rechts, kunnen met deze intrumenten figuuromtrekken omvoerd worden van willekeurige lengte bij een breedte, gelijk aan den voerarm, zooals die voor de uit te voeren berekening ingesteld is. Bovenstaande bizonderheden, waarvan de mededeeling alleen ten doel heeft, om de aandacht te vestigen op de veranderde constructie der instrumenten, zijn ontleend aan een „Spezial-Catalog" die de heer Coradi in dit jaar H. FISCHER.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 113