De rollende Coördinatograaf. {Met Plaat De heer Cora di te Ztjrich heeft een nieuw instrument vervaardigd voor het in kaart brengen van punten, waarvan coördinaten op een rechthoekig assenstelsel gegeven zijn. Dit instrument vereischt geen vaste opstelling, doch rust op drie rollen, die, in beweging gebracht, het instrument in rechte lijn verplaatsen. In overeenstemming met den rol-planimeter werd het nieuwe instrument rollende coördinatograaf genoemd. Het bestaat uit twee deelen, den abscissenwagen AA'A" en den ordinatenwagen B, welke op eenvoudige wijze aan elkander verbonden kunnen worden. Figuur 1 is de horizontale projectie van den geheelen toestel op kleine schaal en twee der voornaamste deelen zijn op grooter schaal in de figuren 2 en 4 voorgesteld. De abscissenwagen bestaat uit een langwerpig rechthoekig ijzeren raam, rustende op twee looprollen CC van gelijken omtrek, die ongeveer een meter van elkander verwijderd zijn en welker gemeenschappelijke as draait in tappen, die zich in de beide korte zijvlakken van het raam bevinden. Het derde rustpunt van den abscissenwagen is het rad D, draaiende om een stalen as, die in een kleiner ijzeren raam A'', midden tegen een der langste zijvlakken van het groote raam verbonden, aangebracht is. Het tegenover gestelde lange zijvlak van eerstgenoemd raam draagt een liniaal A' (ordinaten- liniaal), waarin over de geheele lengte eene zuiver rechtlijnige groeve a ge maakt is, die de baan vormt voor de beweging van den ordinatenwagen. De samenstelling van den ordinatenwagen blijkt duidelijk uit fig. 2. Door de loopraderen RR in de groeve a van het ordinatenliniaal te plaatsen, is deze wagen aan den abscissenwagen verbonden. Aan de huls O, die ter opname van piquoir P dient, is een pennetje p met eenigszins afgerond eindvlak verbonden (fig. 3), dat tegen een vlak geschuurde kant onder aan het raam van den abscissenwagen drukt. Een tegenwicht Q, eveneens aan de piquoirhuls aangebracht, dient tot verzekering van den stand van den ordi natenwagen. Op het ordinatenliniaal A' (fig. 2) zijn verdeelingen gesneden voor de schalen '/ïooo en Vjooo ter grove instelling, door middel van index i. Nauw keurige instelling en uitzetting van willekeurige afstanden geschiedt door den meetrol M. De inrichting van dezen meetrol is gelijk, en hare wijze van beweging geschiedt op dezelfde wijze, als bij den coördinatograaf in jaar gang III (1887) van dit tijdschrift beschreven. Bij het hier afgebeelde in-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 117