7 In het jaar 1S00 werd een plan ingeleverd, gewijzigd en door de volksvertegenwoordigers aangenomen op den 25en Maart 1801. Dit plan hield o. a. in: Eene belasting van 10 millioen gulden op alle grondeigendommen, gelijkelijk om te slaan, in verhouding tot de gemiddelde huurwaarde over de laatste tien jaren en zulks volgens lijsten, die jaarlijks zouden worden vernieuwd. Deze belasting zon alle andere grond-of directe belasting vervangen, welk tot dus verre in de departementen werd geheven. De toestand van de Republiek verhinderde echter de uitvoering tot in 1805. De wet van 14 Juli van dat jaar, eindelijk het geheele belasting stelsel regelende, bepaalde dat er eene belasting zou worden geheven op den voet van den 100sten en den 200sto° penning, van de waarde der grondeigendommen. De wijze van invoering dezer belasting zou worden geregeld bij de wet. De minister van Financien van het Koningrijk Holland diende een ontwerp van wet in aan Koning Lodewijk den len Juli 1806; dit ontwerp werd den volgenden dag aan den Raad van State verzonden. In afwachting dat de beraadslagingen daarover zouden plaats hebben, gelastte de Koning den Minister alles in gereedheid te brengen wat noodig zou zijn bij de invoering daarvan. Op den len Augustus 1806 werd een Hoofdcommissie gevormd, samengesteld uit een President, twee gewone leden en een Secretaris, welke belast werd, onder onmiddellijk toezicht van den Minister, met de invoering en regeling der belasting en met het toezicht op het daarbij werkzaam personeel. Volgens bevel van den Minister diende deze Hootdcommissie een ontwerpreglement in, dat hij den 9en Augustus 1806 goedkeurde en waarin werd bepaald dat de eigenaren verplicht waren aan te geven den aard en de oppervlakte hunner eigendommen, met de huurwaarde of de geschatte huurwaarde daarvan. Het was niet moeielijk vooraf het lot te bepalen eener wet, die, in aanmerking nemende dat het bedrag der belasting was vastgesteld op den 100sten of 200sten penning der waarde van de eigendommen, de eigenaars tot aangifte der huurwaarde verplichtte.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 11