9 Dit rapport, nader herzien, werd teruggezonden aan den Minister van Financiën den 4den Februari daaraanvolgende. Deze onderwierp het aan de goedkeuring des Konings den 18den Februari en de Ko ning bekrachtigde het den 8sten Mei 1807. Op deze wijze werd in hetzelfde jaar (1807), waarop in Frankrijk tot de invoering van een perceelsgewijs kadaster werd besloten, daartoe in het Koningrijk Holland het besluit genomen. Zelfs kon men zich er hier op verheffen dat men met dit besluit niet alleen de prioriteit had maar bovendien, dat men daartoe langs een anderen en beteren weg was gekomen, namelijk door verstandig overleg, terwijl de Fransche Regeering tot dit besluit werd geleid door het mislukken van tal van proefnemingen, die meer dan 20 millioen francs hadden gekost. De wijze waarop men zich voorstelde alhier het kadaster tot stand te brengen, week geheel af van die van Frankrijk, zoowejwat het technische betreft als wat op de regeling der belasting betrek king had. De Fransche grondbelasting was een jaarlijksche omslag, waarvan de basis werd gevormd door eene algemeene klassificeering der eigen dommen, ter bepaling van het zuiver belastbaar inkomen. De Hollandsche grondbelasting was een vaste aanslag voor een tijdvak van 10 of 15 jaren, waarvan het bedrag door de wet werd bepaald op den lOOsta1 of 200sten penning, van de waarde van elk eigendom. Deze waarde zou worden bepaald uit het bedrag der huurprijzen, verminderd met de kosten van onderhoud, door den eigenaar betaald, over tien der laatste 15 jaren, welke de invordering der belasting voorafgingen. Van onverhuurde eigendommen moest de huurwaarde door den eigenaar worden geschat of kon hij schatting aanvragen. De administratie had evenwel het recht om de eigendommen, waarvan zij de opgegeven huurprijzen meende te moeten wantrouwen, te doen opnemen. Het Fransche stelsel trachtte dus meer de werkelijke waarde der eigendommen te leeren kennen, zonder acht te slaan op het inkomen dat de eigenaar daarvan genoot, terwijl het Hollandsche meer acht sloeg op het inkomen dat de eigenaar-gebruiker of de eigenaar-ver huurder van zijn eigendom trok.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 13