Verslag der Rijkscommissie voor Graadmeting en "Waterpassing aangaande hare werkzaamheden gedurende het jaar 1890. Ingevolge het voorschrift haar verstrekt bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 14 Mei 1879, lit M., afdeeling Kunsten en Wetenschappen, heeft de Rijkscommissie voor graadmeting en waterpassing de eer aangaande hare werkzaamheden in het jaar 1890 het volgende te be richten. Commissie. In den löop van het jaar hadden geene veranderingen plaats in de samenstelling der commissie. Aan de subcommissiën, waarin de com missie zich verdeeld heeft, werd eene nieuwe toegevoegd ter voorbereiding van de werkzaamheden voor de bepaling van de lengte van den slinger. Als leden dier subcommissie werden aangewezen de leden H. G. Van de San de Bakhuyzen en J. Bosscha. Vergaderingen. De Commissie vergaderde vijf malen in den loop van het jaar ter beraadslaging over hare aangelegenheden. De vergaderingen werden te 'sGravenhage gehouden. Betrekkingen met buitenlandse he leden van de internationale vereeniging voor de aardmeting. Aan den heer Von Kalmar, die de algemeene ver slagen bewerkt van de waterpassingen in de verschillende landen, werd op zijn verzoek door onzen voorzitter een uitvoerig bericht ingezonden over de wijze waarop de waarnemingen en berekeningen voor onze Rijkswaterpassing zijn geschied. Verder werden door hem, op verzoek van den heer Helmert, directeur van het geodetische centraalbureau, aan dat bureau de opgaven verstrekt van de gemiddelde waterstanden die tot 1890 aan de getijmeters op onze kusten zijn waargenomen. Deze opgaven moeten dienen voor bet rapport dat door den heer Helmert in de eerstvolgende vergadering der permanente commissie zal worden overgelegd over de vraag, welk algemeen nulpunt voor de verschillende hoogte-opgaven in Europa moet worden gebruikt. In het jaar 1890 had van 15—21 September de jaarlijksche vergadering der permanente commissie plaats te Freiburg in Baden, waartoe ook de overige leden der commissiën voor de graadmeting waren uitgenoodigd. Zij werd 1) Ned. Staatscourant 4 Juni 1891 No. 128.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 146