137 in rekening te brengenhet zou echter van veel belang zijn ook bij de be rekening der gemiddelde waterhoogten hier te lande eene correctie voor den invloed van den wind aan te brengen, zoo daarvoor door het meteorologisch instituut de noodige gegevens werden verstrekt. De heer Lallemand, secretaris der Fransche commissie voor de water passingen, gaf een bericht over den stand van de waterpassingen in Frankrijk en van de aansluitingen aan de waterpassingen in andere landen, vooral met het oog op de gemiddelde hoogte der verschillende zeeën. In tegenstelling van hetgeen men vroeger meende, was het hem gebleken dat de gemiddelde hoogte van de Adriatische Zee, de Middellandsche Zee, de Atlantische Oceaan, het Kanaal, de Noordzee en de Oostzee slechts enkele centimeters verschillen, welke verschillen zeer goed door fouten in de waterpassingen en de gemeten waterhoogten kunnen worden verklaard, zoodat men uit een practisch oog punt de gemiddelde oppervlakte der genoemde zeeën mag beschouwen als in één niveauvlak te liggen. Ten slotte besprak de secretaris de ook tot ons gouvernement gerichte uitnoodiging van de Italiaansche regeering, om deel te nemen aan een con gres ter bespreking van de wenschelijkheid om den meridiaan van Jerusalem als eerste meridiaan aan te nemen. De meerderheid der permanente commissie sprak hierbij als haar gevoelen uit dat het wenschelijk was vast te houden aan het vroeger te Rome genomen besluit, de meridiaan van Greenwich als eerste meridiaan aan te nemen. Ons medelid Van de Sande Bakhuyzen, hoewel dit gevoelen deelende, verklaarde zich tegen de behandeling van dit punt als in deze vergadering niet passend, daar het hier betrof eene uitnoo diging tot bespreking van een onderwerp langs diplomatieken weg van de eene regeering tot de andere gericht, waarmede de commissie voor de aard meting niet was in kennis gesteld. Werkzaamheden der Commissie. De werkzaamheden der Commissie hadden in 1890 betrekking op de primaire driehoeksmeting; de secundaire driehoeksmeting de lengte- en breedtebepalingen de getijwaarnemingen. Primaire driehoeksmeting. De werkzaamheden voor de driehoeksmeting werden evenals het vorige jaar door twee ploegen van ingenieurs voortgezet. De eene ploeg, bestaande uit de heeren Hk. J. Heuvelink en J. A. Van Eyk Bijleveld, werd belast met de voortzetting der verkenning en het in richten van de stations, de tweede ploeg, bestaande uit de heeren N. Wilde- boer en J. F. Quant, met de metingen eerste orde. Zooals reeds in het verslag van het vorige jaar vermeld werd, waren voor het bouwen van de signalen op den Flierenberg bij Nijmegen en ter plaatse van het vroegere observatorium van Kraijenhoff op de Veluwe, alsmede

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 149