10 Ten laatste evenwel moest door de Hoofdcommissie aan den Mi nister worden voorgesteld om door den Koning te doen gelasten eene algemeene herschatting der huurprijzen en dit wel naar aan leiding van het verschil tusschen de geschatte en de opgegeven huur waarde der gebouwde eigendommen. Inmiddels waren de landmeters reeds vrij goed met hun arbeid gevorderd. Zij hadden geene driehoeksmeting te verrichten, noch vooraf de gronden af te palen; geene gebouwen op te meten, dus geene be bouwde kommen van gehuchten, dorpen of steden, geene kopieën der plans of verzamelbladen op te maken. Ingedeeld in brigaden van 7 a 10 personen, onder dagelijks toezicht van een landmeter-verificateur, waren alle brigaden samengetrokken in een of twee departementen en ondergeschikt aan een algemeenen verificateur, die wekelijks rapport ontving van de brigade-verificateurs over den voortgang van het werk. Deze algemeene verificateur onderzocht het werk te velde, verza melde de minuutplans en de aanwijzende tafels welke door de agenten van de Hoofdcommissie werden opgemaakt en verzond deze stukken aan de Hoofdcommissie met de bizonderheden zijner verificatie en zijn advies. De Hoofdcommissie verzond deze stukken naar het bureau der tee kenaars, waar de kaarteering aan een nauwgezet onderzoek werd onderworpen, en waarna de plans werden goedgekeurd, kopieën daarvan vervaardigd en met de aanwijzende tafels aan de agenten der Hoofdcommissie gezonden, om te dienen tot het opmaken der kohieren. De herziening der huurprijzen, waarover hiervoor is gesproken, volgde de metingen op den voet. De wijze waarop dit plaats had was geregeld bij de wet van 22 April 1809. Van de 111 ontvangdistricten, waarin het Koningrijk was verdeeld, waren 64 voor het geheel of grootendeels opgemeten sedert Augustus 1808, 47 moesten op 1 October 1811 nog worden opgemeten. De bepeiking der werkzaamheden over een kleiner terrein, na het verhes van de 25 Arrondissementen, die, onder den naam van Bouches du Rhin, Bouches de l'Escaut et Arrondissement de Bréda

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 14