143 Commissie en van den Franschen geographischen dienst uitgegeven onder den titelPublication internationale. Détermination de la différence de longitude entre Leyde et Paris par MM. H. G. Van de San de Bakhuyzen et Bas sot. Paris. Imprimerie nationale. Exemplaren dezer publicatie werden aan de leden der graadmetingscommissicn, geleerde genootschappen en verdere belangstellenden toegezonden. In verband met het bovenvermelde vraagstuk over de verandering der poolshoogte in de jaren 1889 en 1890, zijn aan de sterrewacht te Leiden berekeningen volbracht ter beantwoording van de vraag of ook aldaar zulk eene wijziging der poolshoogte kon worden aangetoond. Deaardderin 1889 en 1890 volbrachte waarnemingen en de wijze waarop zij over dat tijdvak verdeeld zijn, zijn echter voor het verkrijgen van een scherp antwoord op die vraag niet gunstig. De uitkomst van het onderzoek was dan ook, dat hoewel eene poolshoogteverandering in denzelfden zin als te Berlijn, Potsdam en Praag, met de Leidsche waarnemingen niet geheel in strijd was, zij daar toch niet met zekerheid uit mocht worden afgeleid. Voor hetzelfde doel werden aan de sterrewacht nog de waarnemingen her leid uit de jaren 1884 en 1885, daar men ook in dat tijdvak te Berlijn en te Pulkowa eene poolshoogteverandering had opgemerkt. Uit deze bereke ningen mocht men met vrij groote waarschijnlijkheid afleiden dat in die jaren de poolshoogte te Leiden in denzelfden zin en tot hetzelfde bedrag veranderd is als in de bovengenoemde plaatsen. Deze uitkomsten versterkten onzen voorzitter in zijne meening, dat hij zich als lid der permanente commissie niet mocht verklaren tegen het uitzenden der bovenvermelde expeditie, welke eene belangrijke bijdrage tot onze kennis van de beweging onzer aardas zou kunnen leveren. Getijwaarnemingen. De berekening van de gemiddelde waterhoogte voor een tiental getijmeters is op dezelfde wijze, als in het vorige jaarverslag is aangegeven, verder voortgezet voor het jaar 1889. Wij hebben daarbij weder veel te danken gehad aan de hulp van den hoofdingenieur bij den algemeenen dienst van den waterstaat H. E. De Bruyn. De Rijks-Commissie voor Graadmetvig en Waterpassing H. G. v. d. Sande Bakhuyzen, Voorzitter. Ch, M. Schols, Secretaris.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 155