De Fransche commissie voor het kadaster. (Het Torrens-stelsel.) In den vorigen jaargang blz. 218 en dezen jaargang blz. 22 maakten wij melding van de motieven en bet besluit der wetgevende macht in Frankrijk om een millioen francs beschikbaar te stellen voor onderzoekingen en proef nemingen ter voorbereiding der vernieuwing van het kadaster. Naar aan leiding daarvan diende de minister van financiën (Rouvier) aan den president der Republiek een rapport in, waaruit wij het volgende ontleenen: In de zitting der kamer van afgevaardigden op 2 December jl. hebben de Regeering en de begrootingscommissie beurtelings uiteengezet, waarin het te ondernemen werk behoort te bestaan. Het komt er op aan, niet alleen om door vernieuwing van het verouderde kadaster de ongelijkheden in den omslag der grondbelasting weg te nemen, maar ook en vooral om deze onderneming dienstbaar te maken ter behartiging der belangen van den grondeigendom door de invoering te bevorderen van grondregisters, waarin alle akten betreffende onroerende goederen zouden aangeteekend worden, zoodat de inhoud dezer registers, tegenover een ieder, onaantastbaar bewijs in rechten zou opleveren. Dit vraagstuk is inderdaad van zeer samengestelden aard en brengt hoogst- gewichtige kwesties op den voorgrond. In de eerste plaats zal onderzocht moeten worden of het bestaande kadaster, opgemaakt tusschen 1808 en 1845, overal vernieuwd moet worden dan wel of men in sommige gemeenten kan volstaan met eene eenvoudige herziening. De beste methoden moeten onderzocht worden zoowel voor de uitvoering van het technisch deel van het werk en voor de bijhouding der kadastrale bescheiden als voor de vaststelling van de opbrengst van den grond en de periodieke herziening ervan. Daartoe zal het noodzakelijk zijn verschillende en herhaalde proefnemingen te doen. Verder moet een talrijk personeel georganiseerd worden van bekwame, wel onderrichte landmeters. Regelen moeten vastgesteld worden voor het recru- teeren van dit personeel, voor hunne belooning, voor den gang der werkzaam heden, voor den graad van nauwkeurigheid, waaraan de plans behooren te voldoen en voor de controle. In het algemeen moeten alle maatregelen worden genomen, die de nauwkeurigheid van de landmeetkundige werkzaamheden, de berekening van de inhouden en de opmaking der registers kunnen waarborgen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 156