145 Maar vooral, indien men het kadaster beschouwt als de basis voor den grondeigendom, als middel om zekerheid te geven aan hypotheken en overeen komsten betreffend onroerend goed, blijkt het, dat de gevolgen en de econo mische belangen van de te nemen beslissingen rijpelijk dienen overwogen te worden. Het wetsontwerp, waarmede het ministerie van justitie nagenoeg gereed is, zal wel is waar strekken om de publiciteit en de specialiteit van het hypothecair stelsel voortaan streng door te voeren. Maar men heeft recht, zich af te vragen, of door de openbare meening geen meer afdoende hervorming van de wijze van overdracht van onroerende goederen, van het vestigen van hypotheken of andere zakelijke rechten wordt verlangd. De opmaking van grondregisters, overeenkomstig die, welke in verschillende vreemde Staten in gebruik zijn. wordt wenschelijk geacht door een groot getal staathuishoudkundigen en rechtsgeleerden en op formeele wijze verlangd door de commissie van onderzoek ingesteld door het ministerie van landbouw naar aanleiding van het arrest van 11 Januari 1889 en door het internationaal Congres voor den grondeigendom gehouden te Parijs in 1889. Ten slotte heeft ook het parlement, tijdens het onderzoek naar de begrooting voor 1891, overeenkomstig het voorstel der regeering, duidelijk zijn wil te kennen ge geven, om eeu onderzoek te zien ingesteld omtrent de opmaking van grondregisters. Onder deze omstandigheden is het geenszins twijfelachtig, dat het door de regeering in te stellen onderzoek niet enkel het hypotheekstelsel moet omvatten, maar de kwestie van den grondeigendom in zijn geheel. De vragen en moeilijkheden waartoe deze kwestie aanleiding geeft kunnen gebracht worden onder een der 2 volgende rubrieken 1. Bepaling van den eigendom; 2. Bijhouding van de verkregen resultaten. De eigendom moet worden bepaald eerst in physieken, vervolgens in juridieken zin. Voor de physieke bepaling is voor ieder onroerend goed noodig de kennis van de grenzen, de grootte, alsmede de ligging door middel van een algemeen plan; een en ander behoort tot de operaties, die het kunstmatig gedeelte van het kadaster vormen. Aan dit gedeelte knoopt zich de vraag vast op welke wijze de afbakening in juridieken en technischen zin moet uitgevoerd worden. De juridieke bepaling van den eigendom moet de rechten doen kennen, die er op uitgeoefend worden, vooral het eigendomsrecht. De uitkomsten van de physieke en juridieke bepaling van den eigendom moeten vastgesteld worden in een openbaar en authentiek document; dit is de eigendomstitel. Wat zal de -waarde van dezen titel zijn? Zal er het karakter aan gegeven worden van eene gewone akte, vatbaar voor vernietiging volgens het gewone recht? Of zal de titel onaantastbaar zijn

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 157