146 en dus aan zijn houder een recht geven beschut tegen elke aanspraak. Al deze vragen moeten onderzocht en beantwoord worden. Maar het is niet voldoende, vast te stellen, welke de juridieke waarde van den titel zijn zal, ook moet beslist worden welke de materieele vorm zal zijn van den titel en van de grondregisters waarin hij overgeschreven zal worden, en die een soort van registers van den burgelijken stand van den eigendom zullen vormen, waarin al de grondeigendommen zijn geboekt. Eindelijk zal het ook wenschelijk zijn te onderzoeken ot de boeking facultatief1) of ver plichtend zal zijn. De bijhouding van den eigendomstitel en van het grondregister zijn onder werpen die een niet minder ernstig onderzoek verlangen. Die bijhouding staat in intiem verband met de bijhouding van het kadaster, want het schijnt niet twijfelachtig, dat elke verandering in den vorm, door verdeeling, splitsing of vereeniging op het terrein bepaald moeten worden door ambtenaren van het kadaster, en voorgesteld op een plan, dat een integreerend deel van den titel uitmaakt. Eveneens zal elke wijziging van het eigendomsrecht, zoowel ten aanzien van den eigenaar als van den aard van het recht, aangeteekend moeten worden zoowel op den titel als op het grondregister. Hieruit volgt de nood zakelijkheid om voorschriften te geven voor de boeking in het grondregister en voor de overdracht der titels. Aan deze kwestie knoopt zich ook het onderzoek vast naar de instelling van hypotheekcedels. Men moet niet uit het oog verliezen, dat het doel der hervorming iseen onaantastbaren eigendomstitel in het leven te roepen, waarmede tevens de overdracht vergemakkelijkt, de rechten van eigenaars en hypotheekhouders verzekerd worden, en de grondslagen voor het grondcrediet worden gelegd. Zijn deze voornaamste rechtskwesties geregeld, dan kan de vraag te berde komen of het wenschelijk is, evenals voor de kadastrale operaties, onder vinding op doen met de in beginsel aangenomen hervormingen door in enkele streken proefnemingen te doen. Zoo ja, dan zou de wijze waarop eene dergelijk kantoor van grondeigendommen moet werken, worden vastgesteldj waaraan alsdan eene kadasterkantoor kon verbonden worden. Eveneens zal men, in het belang van de verbetering en ontwikkeling van den landbouw, naar praktische middelen zoeken om, overal waar dit wenschelijk en mogelijk schijnt, eene betere indeeling der eigendommen te verkrijgen, door ruiling, aanleg van toegangswegen enz. Eene dergelijke geheele nieuwe indeeling van de eigendommen, bekend onder den naam van landverlegging remembrement2) wordt sinds lang in praktijk gebracht in het oosten van 1) Zooals bij het Torrens-steleel. Bij de tirades over den titel had de Minister blijkbaar dit stelsel op het oog, (Red.) 2) Duitsch Zusammenlegung, Auseinandersetzung, Kommassation u, s. w. (Red.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 158