151 meene delimitatie aan de hermeting dient vooraf te gaan, onafhanke lijk van de bestemming, die het kadaster in de toekomst uit een juridisch oogpunt mocht verkrijgen. Tevens heeft zij het noodig geoordeeld, dat er een onwrikbaar verband worde gevestigd tusschen plan en terrein, en wel door middel van daartoe opzettelijk te plaatsen kadastersteenen. De moeielijkheid' der instandhouding is hierdoor grootendeels opgelost en de nauwkeurigheid, waarmede de eenmaal opgemeten grenzen weder op het terrein kunnen worden uitgezet, hangt dan alleen van de nauwkeurigheid der eerste opmeting af. In verband met de noodzakelijkheid om tot deze vernieuwing over te gaan is in 1888 door de regeering besloten een nieuwe secondaire driehoeksmeting te doen uitvoeren. Hiertoe is op de begrooting voor 1889 eene som van 10,000 gebracht als subsidie aan de Rijks commissie voor Graadmeting en Waterpassing. In de toelichting van dezen post staat vermeld, dat het kadaster in nauwkeurigheid tekort schiet om aan het tegenwoordige doel te beantwoorden en dat het op andere grondslagen behoort te rnstenwaaronder in de eerste plaats eene nauwkeurige driehoeksmeting over het geheele Rijk is te be grijpen. Het geheele werk is op ƒ400.000 geraamd, over tien jaren te verdeelen. De samenstelling van bovengenoemde commissie is een waarborg, dat de nauwkeurigheid, die in dezen arbeid zal worden bereikt, geheel in overeenstemming zal zijn met de eischen der tegenwoordige we tenschap. Mocht het nieuwe secondaire driehoeksnet ook al voor andere doeleinden gewenscht zijn, die hooge graad van nauwkeurig heid is alleen voor het kadaster van belang, daar voor de topo- graphische kaarten niet zoo hooge eischen behoeven te worden gesteld. Zal nu het kadaster van deze mate van nauwkeurigheid werkelijk de vruchten plukken, zoo moet de voortzetting van het net in drie- hoeksnetten van lageren rang en de parcellaire meting met eene overeenstemmende nauwkeurigheid worden uitgevoerd. Hiertoe is boven alles noodzakelijk, dat het personeel voor zijn taak voldoende is gevormd. Dat voor dit doel andere eischen moeten worden gesteld dan tot heden het geval was. behoeft slechts weinig toelichting. De bestaande opleiding toch geeft geen waarborg, dat de ambte naren geheel voor hun dienstwerk berekend zijn. Dat dit ook van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 163