154 moeite niet veel te verbeteren is, zal men ook kunnen bepalen wat in andere deelen voor de overeenstemmende nauwkeurigheid vol doende is. Is echter de wetenschappelijke ontwikkeling gebrekkig of onvol ledig, zoo bestaat er zeker de meeste kans, dat er aan een groot gedeelte van den arbeid zonder oordeel te veel moeite en tijd zal worden besteed. In Duitschland, waar omtrent de geheele uitvoering nauwkeurige voorschriften zijn gegeven en voor de grootte der toe te laten fouten in elk deel van den kadastralen arbeid bepaalde grenzen zijn ge steld, is voor een overdreven nauwkeurigheid bijna geen plaats. Hier te lande bestaan echter zoo weinig voorschriften omtrent de uitvoering der hermetingen, dat de ambtenaar, die daarmede is be last, zich zelf regelen moet stellen omtrent den graad van nauw keurigheid, zoodat de studie, die daarop betrekking heeft, voor hem nog meer een vereischte is, dan voor zijne Duitsche collegas. De uitbreiding van het bestaande programma (zie bijlage I) zou zich wat de wiskunde aangaat moeten bepalen tot analytische meet kunde, hoogere algebra en differentiaal- en integraalrekening. De beginselen der analytische meetkunde van het platte vlak en in de ruimte werken ontwikkelend en zijn voor de studie der lagere en een algemeen begrip der hoogere geodesie onmisbaar. Ook thans reeds is de leer der coördinaten noodzakelijk en voor het begrip der formules, die op den vorm der aarde en de plaatsbepaling daarop betrekking hebben, is ook de analytische meetkunde in de ruimte bepaald noodig. Verder is eenige kennis der hoogere algebra en der differentiaal- en integraalrekening zoo loonend voor de leer der fouten en de ver effeningsrekening, dat de korte tijd, die hieraan moet besteed worden, met woeker teruggegeven wordt. In de geodesie is een uitbreiding niet minder noodzakelijk. De kennis der instrumenten moet veel grondiger zijn; de adspiranten moeten met de inrichting daarvan volkomen vertrouwd zijn, blijken geven zoowel de regeling als het gebruik geheel in hunne macht te hebben en de waarde der verschillende soorten hebben leeren verge lijken, om er bij voorkomende gevallen eene keuze uit te doen, die voor het bijzondere doel past.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 166