156 boven omschreven eischen in de wiskunde en de geodesie als streng noodzakelijk beschouwd worden; elke vermindering hiervan zou op het te vernieuwen kadaster een zeer nadeeligen invloed uitoefenen. Met het oog op de vragen, die zich telkens voordoen bij de kadastrale en hypothecaire boekhouding en bij gelegenheid van de delimitatie der eigendommen, die eene hermeting moet voorafgaan, is eene grondige kennis van het daarop betrekking hebbend gedeelte van het Burgelijk Recht stellig een vereischte. Zullen de aanstaande landmeters de genoemde vakken met vrucht kunnen bestudeeren, zoo moet de voorbereidende studie volkomen hieraan sluiten. Wat de wiskundige vakken aangaat, kan hierin worden voorzien door het bezoek aan eene Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus. De overige vakken, aan die inrichtingen onderwezen, zijn niet alle tot den omvang van het eindexamen noodig als voorbereidingwel mag van een ambtenaar, die zoo veel vuldig met het publiek aanraking komt, eene zekere mate van algemeene ontwikkeling worden gevorderd, en om deze reden zou het diploma van het eindexamen der H. B. S. zeer gewenscht zijn. Bovenstaande redenen hebben geleid tot de samenstelling van het volgende programma. Programma van kundigheden voor landmeter van het kadaster. 10 Als bewijs van algemeene ontwikkeling en voorbereidende studie wordt gevorderd het diploma van het eindexamen der Hoogere Burgerscholen met vijf jarigen cursus. 2° Wiskunde. a. De lagere wiskundebenevens de rechtlijntge en bolvormige driehoeksmeting volledig. b. De beginselen der analytische meetkunde van het platte vlak en in de ruimte. c. De hoogere algebra tot en met de ontwikkeling der expo nential,goniometnsche en logarithmische funtiën. d. Eenige kennis der differentiaal- en integraalrekeningvoor namelijk in betrekking tot eenroudige algebraïsche en irans- cendentale funtiën.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 168