Formulieren voor berekening en vereffening van driehoeks metingen en polygonen. Voor eene gelijkvormige behandeling van berekeningen is het gebruik maken van formulieren zeer nuttig. Ontwerpen van zulke formulieren worden in dit opstel behandeld. Een schets van de onderlinge ligging der punten zal den berekenaar wel steeds ter beschikking gesteld worden. De punten worden daarop genum merd, uitgaande van een punt ongeveer in het midden van het net en verder spiraalsgewijs voortgaande in de richting van de wijzers van een uurwerk. Op dergelijke wijze worden de driehoeken genummerd; ter voorkoming van verwarring met een streepje onderhaald. De nummering van polygoonpunten geschiedt in onafgebroken volgorde, naarmate zij zijn geplaatst. In de formulieren worden zij onderscheiden van driehoekspunten door plaatsing van een q voor de nummers. De vereffening van eene driehoeksmeting geschiedt bij gedeelten van het net, voor iederen aausluitingsdriehoek afzonderlijk. Vereffening en bereke ning hebben achtereenvolgens plaats bij groepen van aaneensluitende drie hoeken om een centraalpunt. In het voorbeeld (zie de schets), dat ter verduidelijking van het gebruik der formulieren daarin uitgewerkt is, zijn achtereenvolgens behandeld de driehoeken om punt 1, om punt 3 en de driehoek tegen de lijn 2—6. Toelichting der Formulieren. Formulier I. Dit bevat: 1 de vereffening der waarnemingen, om het netsgedeelte tot een aaneen sluitend geheel te maken; Hiertoe moeten bij eene samenvoeging van aaneengesloten driehoeken om een centraalpunt drie correctieen worden toegepast:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 16