161 haar de plicht, der regeering haar gevoelen kenbaar te maken. Mogen de gronden, die er haar toe geleid hebben de bestaande opleiding te veroordeelen, en vooral de jongste regeling door het K. B. van 4 April 1891 n°. 15 ten zeerste te betreuren, ook der regeering aanleiding geven nogmaals deze zaak te onderzoeken. Ten slotte mag hier niet onvermeld blijven, dat reeds in 1875 door eene vergadering van landmeters de noodzakelijkheid uitge sproken is, de opleiding der landmeters in den thans omschreven vorm te herzien, zoodat deze pogingen niet kunnen beschouwd worden als te zijn ontstaan uit een plotseling opgekomen zucht naar verandering onder de leden van deze Vereeniging. In het verslag van bovengenoemde vergadering, bijgewoond door 5 ingenieurs-verificateur en 86 landmeters van het kadaster, vinden wij dat met bijna algemeene stemmen wordt aangenomen een ont werp tot reorganisatie van den kadastralen dienst. De artikelen 2 en 8 van dat ontwerp bevatten onder anderen „De benoeming tot adspirant-landmeter geschiedt, evenals thans, na een vergelijkend examen. De wetenschappelijke eischen, gesteld bij de programma's voor de examens voor Landmeter en Adspirant-Landmeter, worden gelei delijk verhoogd. Na hunne benoeming worden de Adspirant-landmeters opgeleid en gevormd tot Landmeter, door hen een van rijkswege behoorlijk georganiseerden cursus te doen volgen en daarna, naar gelang van aanleg, bekwaamheid en geschiktheid, werkzaam te stellen bij den gewonen velddienst, op de na te melden bureaux der Bewaarders van het Kadaster, bij de vernieuwing van bijbladen, de herziening van gemeenten, of de hermeting van gedeelten van gemeenten. De hermetingen worden met kracht uitgebreid. Bij de hermeting van geheele» gemeenten worden geen andere ambtenaren geplaatst dan Landmeters of Adspirant-landmeters, die het radicaal van Landmeter bezitten." Leeuwarden, Arnhem, Augustus 1891. Amsterdam, De commissie van preadvies E. Barenbroek, Voorzitter. H. P. de Haan. M. DE Vos, Secretaris.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 173