167 De cursussen, die zich over meer dan één jaar uitstrekken, zijn aangewezen door Romeinsche cijfers aan het begin van den regel, terwijl de daarachter gevoegde letters a, b en c aanwijzen, welk gedeelte van den volledigen cursus wordt bedoeld. De cursus vangt aan op Maandag 1 September. Het bijwonen der lessen aan de Polytechnische school is aan geene andere voorwaarde gebonden dan de storting der bij de wet tot regeling van het middelbaar onderwijs vastgestelde som en de door het reglement voorgeschreven opgave van de lessen, welke men wenscht te volgen. De storting bedraagt 200.te voldoen bij den aanvang van elk studie jaar. Zij, die slechts enkele lessen wenschen te volgen, betalen mede, bij den aanvang van elk studiejaar, voor lessen die gegeven wordenéénmaal 's weeks f 10.tweemaal 20.driemaal f 30.vier- of meermalen f 40. Praktische oefeningen met instrumenten voor landmeten en waterpasse?i. Behalve op de aangegeven uren bestaat hiertoe gelegenheid, onder leiding van den Hoogleeraar Schols, gedurende het geheele jaar op Dinsdag, Woens dag, Donderdag en Vrijdag van 24 uur. III. De Opleiding tot Landmeter in de Duitsche Staten. Ten einde tot de beantwoording te kunnen geraken van de vraag: „hoe moet de landmeter worden opgeleid?" zullen wij voor alles er kennis van moeten nemen, hoe deze zaak in den vreemde is geregeld en wat door anderen hierover is geschreven. Bij de beoordeeling der Nederlandsche toestanden zal men misschien hiervan een nuttig gebruik kunnen maken door te onderzoeken of er van die vreemde planten ook op onzen bodem kunnen tieren. Om deze reden volgt hier een kort verslag van de bestaande regelingen bij onze Duitsche naburen. Het onderwerp is in elk der groote en kleine staten van het Duitsche Keizerrijk afzonderlijk en op verschillende tijdstippen geregeld. Sommige regelingen dagteekenen reeds van voor 30, 40 jaar; andere zijn nog slechts eenige jaren in werking, terwijl in sommige deelen nieuwe verwacht worden. In de regelingen van den laatsten tijd treft men meestal slechts één soort van examen aan; waar van vroegere regelingen nog verschillende rangen van bekwaamheid bestaan, worden de laagste klassen meestal niet meer aangevuld.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 179